| idkidc a întrebat:

Am luat 7 zile anibiotic Klacid pentru o durere de gat acuta.
Astazi au inceput niste mancarimi destul de urate in zona intima. poate fi vorba de o candidoza daca sunt virgina? Am citit in efectele adverse ale acestui antibiotic si se numara si candidoza...
Link: http://www.anm.ro/.......09.04.pdf

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poate fi o candidoza daca esti virgina, nu exista nici o legatura intre cele doua situatii. Antibioticul dezechilibreaza flora vaginala si astfel Candida, care se gaseste peste tot, se dezvolta

| idkidc explică (pentru Brigaela):

Pot cere de la farmacie ceva pentru candidoza fara sa merg la ginecolog?

| Brigaela a răspuns (pentru idkidc):

Poti, dar ar fi o mare prostie. Fiindca nu stii cat de extinsa este infectia si exact de ce tratament ai nevoie. Farmacista iti poate da ceva, dar ceva de folosit PANA ajungi la ginecolog, nu in loc sa mergi la ginecolog.