| marianaustroi a întrebat:

Bună ziua am nevoie de ajutorul unui psiholog sau unei persoane care să-mi spună niște cuvinte calde, sunt o fată de 23 de ani. Divorțul părinților mei mă afectat foarte mult, eu de la vârsta de 5 ani am crescut fără tată în acest timp el a fost foarte violent de multe ori m-a trântit cu capul de podea, consuma alcool zilnic, il vedeam foarte rar iar certurile cu mama erau la ordinea zilei, de asemenea mama avea două joburi el pleca la distracții cu băieții. Niciodată nu a contribuit cu nimic la educarea mea. Eu la moment am
un prieten e destul de okay dar traiesc zilnic cu frica ca el o sa ma lase, cum as putea sa scap de aceasta frica chiar sincer vreau foarte tare sa vorbesc cu cineva eu plang in fiecare seara chiar daca is om adult am bani si de toate. Eu in fiecare seara inainte de culcare plang intrebanduma de ce nu am avut un tata iubitor. Voi cum ati trecut peste aceste situații?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| AlexSM86 a răspuns:

Mariana, e normal sa te simti asa avand in vedere prin ce ai trecut. Niciun copil nu ar trebui sa treaca prin asta. Nu stiu care e situatia tatalui tau si nu incerc sa ii gasesc scuze, dar probabil ca a avut niste traume inca din copilarie, posibil cu parintii lui si a ajuns sa dea mai departe mizeria pe care a primit-o. Nimeni nu se refugiaza in alcool din prea multa fericire.
Ce trebuie sa stii e ca nu e vina ta. Spui ca esti deja adult, ai bani, ai de toate. Asta imi spune despre tine ca esti o fata puternica si ca te-ai descurcat singura pana sa ajungi aici. Trebuie sa stii ca te poti descurca singura in continuare daca va fi nevoie.
Nu trebuie sa traiesti cu frica de a nu fi parasita de un barbat pentru ca vei ajunge sa faci compromisuri prea mari si sa accepti prea multe de frica sa nu ramai singura. Vei ajunge in situatia mamei tale care a indurat multe ca tatal tau sa nu plece, desi poate v-ar fi fost mai bine daca pleca mai devreme. Asta nu inseamna ca barbatii sunt oameni rai si ca ar trebui sa te feresti de ei. O sa gasesti la momentul potrivit barbatul cu care sa fii fericita. Toate vin exact atunci cand ai nevoie cu adevarat, nu cand crezi tu ca ai nevoie. Viata ti-a dat niste experiente din care trebuie sa inveti ceva ca sa poti evolua. Ce anume ar trebui sa inveti? Nu stiu, asta tu trebuie sa realizezi. Ce-i clar e ca viata ti-a dat si puterea de a te ridica de jos si de a te descurca singura.
Cu siguranta te-ar ajuta si comunicarea cu un specialist, nu ezita sa apelezi la unul.
Sunt convins ca totul o sa fie bine. Ai grija de tine si iubeste-te cum ti-ar placea sa fii iubita.
Zi frumoasa sa ai.

| Violleta2022 a răspuns:

Tu trebuie sa scapi de actualul iubit, mai ales ca nu-i capabil nici macar sa te satisfaca sexual si acolo ai numai frustrari.
Preferabil sa ramai o perioada de vreme singura, ca sa poti sa te linistesti si sa-ti revii.
Scutura-te de tot si de toti care te fac nefericita, eliminandu-i!

| anonimg a răspuns:

Contactează www.adra.ro
Ei îți vor putea oferi tot sprijinul de care ai nevoie; pe toate planurile.

| Lupică27 a răspuns:

Ai nevoie de ajutor de specialitate. Si eu am goluri sufletesti, lipsa afectiunii, mereu am fost un paria al societatii si al familiei, sti tu, oaia neagra. Golurile le-am umplut cu alcool de-a lungul anilor.

| LaviniuA a răspuns:

N-ai ce face, asa sunt unii oameni, o iau cu alcoolul, drogurile si se schimba. E problema lor, ei gresesc si tot ei trag mai tarziu.
Asta ti-a dat tie soarta. Zi mersi ca s-au despartit, ca se putea ajunge la probleme mai mari. Educatia poti sa tii-o faci si singura apeland la oameni educati.

La varsta asta oricum n-ai mai fi fost impreuna cu parintii. Plangi dupa ceva ce oricum ar fi fost in trecut.

La 23 de ani n-ai de ce s-ati faci griji ca ai putea ramane singura. Chiar daca se intampla, iti gasesti altul usor ca esti tanara. Si 40 ani daca ai avea, tot n-ai avea motive de ingrijorare in privinta relatiilor.

| MrAM a răspuns:

1. Din pacate la noi in ro consumul de alcool a fost si prezinta o problema majora. Datorita educației si a factorilor de mediu multe persoane abuzeaza si apar aceste probleme in familie, foarte des intalnite mai ales la generatiile inaintate in varsta.
2. Cu toate ca experienta asta a fost traumatizantă si te-a afectat din multe puncte de vedere te-as sfatui sa:
- Constentizezi ca el e parte din trecutul tau si nu are legatura cu prezentul sau viitorul tau. Incearca sa-l ierti sau exclude din viața ta si sa te gandesti ca asa a fost sa fie. Nu aveai control asupra situației, nu te invinui pentru ceva ce nu poti controla.
3. Unele momente dificile pot contribui la formarea noastra si ne fac mai puternici, ramai pozitiva si lucreaza activ la evolutia ta.
Cat despre relatii, esti tanara insa stii ce anume vrei sau nu de la partenerul tau. Atata timp cat va respectați nevoile si limitele impuse o sa fie ok.
https://youtu.be/95GW_1gn0RQ?si=d3Y47Z2bxOUuV3PO
Ce te sfatuiesc in principiu e sa cauți raspuns la intrebarile care te macina, citeste, intreaba si trage concluzii singura. Traieste dupa principiile tale si ia decizii in funcție de asta.

| OneReason a răspuns:

Dacă aș fi în locul tău, aș încerca să găsesc un spațiu sigur unde să îmi exprim sentimentele și să vorbesc cu prieteni sau membri ai familiei în care am încredere. Aș căuta activități care să mă distragă și să îmi aducă bucurie, precum hobby-uri sau timp petrecut în natură. În plus, mi-aș aminti mereu că sunt o persoană valoroasă și că merit să fiu iubită și fericită, indiferent de greutățile pe care le-am întâmpinat în trecut.