| LaviniuA a întrebat:

Cum se poate dezgrasa pielea pe frunte? Am folosit o crema grasa si mi s-o ingrasat de numa. E asa de o luna.
Sunt devastata sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai folosit o crema "grasa" acum 1 luna de zile si de atunci crezi ca persista acea crema pe fata? nu este crema te asigur!
cred ca ai ten 'gras' eventual si acneic! si ai nevoie de creme specifice tipului tau de ten

| dullcat a răspuns:

Nu prea are sens ce zici. Pielea de pe fata nu se degreseaza, e impropriu spus.Produsul intra in piele si pelicula aceea, oricat de grasa ar ramane, se sterge apoi de fata de perna in somn, de haine cand te imbraci, iar dimineata se spala fara nicio problema, chiar si cu apa, daramite cu un gel de curatare.Eu am folosit un timp tot asa, vreo doua creme super grase, foarte hidratante pentru noapte si nu aveam nicio grija.In prezent am trecut la ceva mai light, sa o pot folosi si in timpul zilei, ca prefer sa nu am mai multe de zi, noapte bla bla desi asa ar fi indicat. laughing Eventual, poti tampona tenul cu hartie igienica din aceea mata, din hartie reciclata, atunci cand simti nevoia pe timpul zilei si se va vedea clar cum se absoarbe sebumul provocat in pricipal de pielea ta, nu de crema.

| relian a răspuns:

laughing daac ai deja tenul gras, mai dai si cu creme, normal ca se face seu acolo.
Nu mai folosi creme pe fata ca nu ai nevoie. Creme folosesc persoanele care au pielea uscata.

Esti devastata laughing ce funny esti.Ce faci? Te speli si nu mai folosesti pe fata sau pe frunte poroduse care sa agraveze situatia.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu ne-ai spus și ce crema...

| LaviniuA explică (pentru Hyperion7):

E crema de maini antirid...

| Hyperion7 a răspuns (pentru LaviniuA):

CREMA DE MAINI PE FAȚA?
Cred că nu văd binerolling on the floor

| Hyperion7 a răspuns (pentru LaviniuA):

Cremele sunt de mai multe tipuri,cele de față sunt pentru pielea de pe fața, pentru că pielea e mult mai subțire,cremele pentru mâini sunt pentru zone uscate de la produse chimice,de la spălari prea dese,unde pielea are nevoie de hidratare, cremele de corp conțin și ingrediente ce în mod normal nu pot fi date pe fata, pentru că pot produce acnee,tot pentru că înfundă porii.

Cremele antirid pentru fata au alte substanțe,cele pentru mâini,alte substanțe.
Cele pentru fata pot fi date și pe mâini,invers nu funcționează.
Pentru ridurile de pe fața recomand retinolul sau backuchiolul,desigur, e necesar să fie utilizate ceva timp pentru rezultate vizibile.
E o întreagă discuție pe tema asta.

Dar cum nu asta e problema, recomand un cleanser pentru tenul gras și tenul o să fie fresh.O sa se ia și mama cremei de pe fața.
Un cleanser pentru fata nu conține săpun, conține săruri și grăsimi, ingrediente ce nu distrug bariera pielii.
A, am uitat sa menționez, pe lângă eczema și dermatita periorala, mai poți face și acnee daca ai bariera compromisă.
Așa că mare grija

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu mai dai cu nici o crema si te speli pe fata de doua ori pe zi cu apa la temperatura camerei spre rece. O data seara si o data dimineata. Si dupa spalare o usuci cu un prosopel de hartie tamponand zonele umede. Fata nu trebuie bombardata cu fel de fel de creme sau machiaj decat daca chiar ai nevoie, pentru ca ii astupi porii si o sa ai parte de cosuri.
Si nici spalata mai des de doua ori pe zi nu trebuie, pentru ca stimulezi pielea sa produca mai mult sebum ( ulei ).

| Sophieka a răspuns:

Te speli cu apa cu sapun.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Sophieka):

Nu cu sapun. Trebuie cu ceva gel de curatare special pentru fata. Dar daca nu vrei sa dai banii pe el, merge la fel de bine si cu apa goala la temperatura camerei spre rece. Nu e ok nici daca elimini tot uleiul ala de pe piele. Un mic strat tot trebuie sa ramana pentru protectia ei.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Sophieka):

Săpunul distruge bariera pielii.
După o dai in dermatita periorala sau eczeme.

| LaviniuA explică (pentru Hyperion7):

Multumesc... da chiar ma gandeam sa dau cu sapun de casa laughing

| Hyperion7 a răspuns (pentru LaviniuA):

Nu,nu, chiar nu e recomandat sub nicio forma.
Eu m-am dat când eram mai tinerel laughing, îmi făcea fata foarte ciudată, am renunțat la el imediat.
Da' repet, despre ce crema e vorba?

| LaviniuA explică:

Vad ca mai mult domnii au raspuns cu sfaturi cosmetice (ceea ce spune multe) dar multumesc domnilor laughing sper sa aveti o piele diafana.
Acum m-am mai linistit. Nu ma mai dau cu nimic.

| Torrpi a răspuns:

Pfuiiii, chimia aia din scola! Nimic nu invatati.
De parca cu limba romana ai sta mai bine!
Degresarea pielii se face cu sapun. Nu dai cu crema (grasa) peste ceva deja gras.

| LaviniuA explică (pentru Torrpi):

Sapun poate la tara! Vai ce jignire sa dau eu cu sapun auzi