| anonim_4396 a întrebat:

am o fetita de 14 ani avea dureri abdominale. am mers la medic si are chist la ovarul drept.nu mi-a dat nici un tratament.chistul are 5, 7cm.mergem la reevaluare peste 2 saptamana. daca nu este sub 4 cm va trebui sa o operez. ce ti face in locul meu? nu tiu ce sa mai fac. e normal chist la varsta ei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este normal sa aiba chisturi ovariene la varsta ei, dar este frecvent intalnit. Exista tot mai multe voci care spun ca motivul este prezenta hormonilor in alimente (se dau puilor si porcilor in crescatorii ca sa creasca repede). Nu are absolut nici oe legatura cu raceala sau umblatul desculta, ci cu un dezechilibru hormonal si metabolic.
Consider ca trebuie sa consultati un alt medic, preferabil la Bucuresti sau in alt centru mare. In nici un caz nu operati fata daca chistul nu involueaza fara tratament. Eu am avut un chist de 7 cm, fetita unei colege (de 12 ani) a avut un chist de 5, 5 cm Amandoua am luat contraceptive si chisturile au disparut, menstruatiile sa-au reglat.
In plus, exista un tratament modern si anume preparatul Glucophage. El este un antidiabetic oral si s-a observat ca la unele femei cu chisturi ovariene (in special cele cu rezistenta crescuta la glucoza) are efecte spectaculoase. Pentru a vedea daca necesita acest tratament, fetita trebuie sa faca analize amanuntite (inclusiv test de provocare la glucoza, glicemie la diferite ore, dozare de insulina serica). Daca cumva fetita este supraponderala, e extrem de important sa slabeasca sanatos prin reducerea grasimilor si dulciurilor si exercitiu fizic. Evitati sa-i dati carne de pasare si porc sau oua din comert, preferati-le pe cele din piata de la producatori. Si neaparat consultati un alt medic inainte de a o opera. Nu neglijati problema, la debut se poate trata cu mare succes, asigurandu-i fetei o viata normala si o sansa buna la a avea copii. Daca ajunge la operatie si i se scoate ovarul, deja sansele ei de a avea copii se injumatatesc. Va vorbesc acum si din experienta mea personala de femeie, nu numai ca medic, asa ca va rog ganditi-va bine la vorbele mele.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Buna ziua doamna,
Va raspund pentru ca si eu am trecut prin asa ceva in viata mea. Cauza formarii acestor tumori la o varsta atat de frageda(la mine s-au depistat la 17 ani, si erau bilaterale) este raceala.Copila umbla uda la picioare, se aseaza pe suprafete reci, si in general nu se protejeaza de rece in zona respectiva.(Eu am facut baie la strand cand eram la ciclu). Se formeaza o masa mucoasa(scuzati cuvantul, dar asa e!) care inconjoara ovarul precum coaja de la potocala, doar ca e moale. Cand boala se invecheste, acest mucus se intareste si nu mai lasa ovarul sa se dilate si sa se contracte natural, conform fluxului de sange. La mine un ovar a fost curatat "ca un mar"(citat de la doctor)Am facut si tratament dar... pana la urma tot la cutit s-a ajuns si n-am putut avea copii, cu toate operatiile si tratamentele ulterioare. Durerile mele la ciclu erau sfasietoare si trebuia sa stau in pat cateva zile! Eu aici vorbesc de cazul meu, la fetita dv. poate fi altfel daca ati luat-o din pripa. Dar este o boala(nu mortala) care te poate marca pe toata viata prin consecintele ei.Parerea mea este ca operatia este o optiune! Va doresc sanatate copilei.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Eu am intalnit un caz exact similar. Tot o fetita de 14 ani care avea un chist ovarian. Ce este drept nu-i cunosc dimensiunea, stiu doar ca, la recomandarea medicului s-a operat si acum are 21 de ani si se simte excelent. A inceput viata sexuala fara probleme si este o femeie, as putea spune, in toata regula. Daca medicul a concluzionat astfel, in mod sigur stie ce are de facut. Cel mai bine este sa ascultati de sfatul dumnealui.Va trimit si un link pe care sa-l accesati, pentru a va mai linisti putin. Multa sanatate fetitei, iar dumneavoastra multa putere va doresc.http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unele chisturi apar de la un exces de hormoni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna si eu m-am operat la aceiasi varsta si dupa la inainatea in varsta multi doctori mi-au spus ca nu trebuia operat la 15 ani m-am operat iar acum am 27 si tot timpul imi reapar chisturile