| fliropf a întrebat:

Buna! Dacă mă operez de chist ovarian, îmi scoate și ovarul, sau sustrage numai chistul? As vrea sa mă operez, nu mai suport durerea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu-ti mai doersti copii pe viitor, atunci poti face operatia.
Corpul tau este predispus la chisturi ovariene fiindca hrana ta nu este sanatoasa si odata ovarul bolva scos, celalalt ovar va incepe sa produca chisturi.
Ce trebuie tu s afaci, ca s afii sanataosa sis a nu mai ai chsituri pe ovare, este sa iti schimbi hrana nesanatoasa pe acre o mananci de ani de zile.
Elimina prejelile, afumaturile, tocaturile, salamurile si orice semi-preparat pe care-l mananci.
Mananca numai mancare gatita in casa, cu multe legume si fructe proaspete, cu carne proaspata in cantitati mici.

| relian a răspuns:

Chisturi ovariene? Depinde de care,cele mai multe cad singure,se intervine doara in cazul in care nu cad, nu se desprind de ovar si is de dimensiuni f mari.
Deci daca sa te operezi sau nu, aia nu tu hotarasti, doctorul dupa o consulatie, dupa ceva analize o sa iti spuna cum sta treaba.

| raduradu90 a răspuns:

Depinde cât de gravă este situația, se poate opera doar chistul sau se poate scoate cu totul dacă nu se poate opera doar el(sper să nu ai ghinionul ăsta).