| anonim_4396 a întrebat:

am o intrebare...
Am 16 ani si ma confrunt cu o depresie oribila, am ganduri suicidare de care nu pot sa scap si sunt in permenenta macinata de starea in care ma aflu, e totul negru in jurul meu si m-am saturat sa am zile proaste de-a randul, asa ca m-am hotarat sa apelez la un psihoterapeut anume specializat si ca pdiholog/consilier.
Problema este ca nu pot sa discut cu ai mei despre asta, si as vrea sa apelez la acest om fara consimtamantul lor, dar in lege scrie ca acest lucru nu e posibil. Dar daca totusi sun la acest om si ii spun cum stau lucrurile, ar fi posibil sa ma primeasca in cabinet vreo 3-4 sedinte?
Am pus chiar si bani deoparte... deci unica problrma ar fi ca sunt eu minora. Ce as putea sa fac? Cum sa discut cu acest om la telefon ca sa pot sa incep cumva un tratament impotriva depresiei mele?
Mulumesc anticipat...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Incearca sa vorbesti cu cineva, cu un prieten, fie el si virtual.
Psihologul nu da consultatii fara acordul parintilor.
Daca vrei sa vorbesti cu cineva, incearca mai intai cu un preot, apoi, poti apela, la un prieten virtual.
Daca vrei sa vorbesti, poti sa imi trimiti un mesaj in privat, ori unui altui utilizator pe TPU.
Incearca sa vorbesti cu amicii si apoi daca nu te simti mai usurata, te adresezi familiei/o matusa.
O zi buna happy

| annakarenina a răspuns:

Uita-te in mesaje.

| RoDanny a răspuns:

Ai incercat sa iti faci mai multi prieteni si sa stai de vorba cu ei toata ziua?

| antrenorfericirero a răspuns:

Observ ca esti o persoana bine informata si atenta la detalii, ai incearcat sa consulti psihologul/consilierul scolar?
Pe de alta parte, nu e o rusine, ci mai degraba o urgentă, sa vorbesti cu parinti si sa incepi terapia.

pote te ajuta acest filmulet sa capeti curaj
http://www.ted.com/talks/kevin_breel_confessions_of_a_depressed_comic