| Klaudinaaaaaklau200201 a întrebat:

Buna ziua, am o problema daca mă poate ajuta cineva. De câteva zile, săptămâni mi se usucă foarte tare gatul, limba și nu mai pot înghiți nici măcar o gura de apa. Asta alternează cu o lipsă veșnică de aer senzația aceea că nu intra suficient oxigen în plămâni și trebuie să trag aer profund și să casc. În același timp mi se înfundă și urechile, amețesc, inima incepe sa accelereze, stomacul și toracele se incoarda, mă trec transpirațiile și începe o stare de frica, agitație necontrolata și am impresia că mă sufoc. Nu știu cum să gestionez aceste momente, nu pot sa îmi dau seama daca sunt probleme reale sau pe fond psihic. Daca cineva a mai trecut prin astfel de stări va rog ajutati-ma sa le depășesc sau cu un sfat ce am de făcut în acele momente.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la medicul de familie, te va trimite la cateva investigatii.
Daca nu se va gasi nimic, atunci poate fi pe fond psihic.
Pana la aflarea rezultatelor, bea cate o cana de ceai caldut de salvie, indulcit cu miere.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intai mergi la medicul de familie sa te consulte, fiindca aceste simptome pot fii de la nenumarate boli psihice dar si fizice.

Ai nevoie de un consult si probabil ceva analize/teste medicale pentru a se pune un diagnostic clar si real.

Sanatate multa!

Răspuns utilizator avertizat