| MaryStef87 a întrebat:

Bună ziua, am observat în urma cu o săptămână pe mamelonul sânului stang niște coșuri/bubițe cu ceva ce seamănă cu un punct de grasime în varf de culoare alb/galbui. Mentionez ca eram in perioada ovulatiei. S -a mai confruntat cineva cu asta? Menționez ca zona nu este dureroasa/iritata. Acuma la o săptămână distanta nu au dispărut, se poate sa fie ceva hormonal? Menționez ca e prima data când mi se intampla. Cred ca am mai avut ceva asemănător când eram însărcinată, dar de atunci au trecut 6 ani. Acuma trebuie sa îmi vina menstruatia ( am sânii si sfarcurile putin dureroase), se poată sa dispară de la sine? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atentie! Repetarea intrebarii se considera spam si ti se poate bloca contul.

| MaryStef87 explică (pentru Salontanul):

Va mulțumesc pentru avertizare! A fost prima data când am postat o întrebare și am avut impresia ca ju am reușit sa o postez prima data.

| Lidia09 a răspuns:

Este posibil ca aceste coșuri sau bubițe să fie legate de schimbările hormonale din timpul ciclului menstrual, mai ales că ai observat că au apărut în timpul ovulației. Uneori, fluctuațiile hormonale pot determina apariția unor mici umflături sau coșuri pe mameloane sau în zona sânilor. De obicei, acestea nu sunt motive de îngrijorare și pot dispărea de la sine în timpul ciclului menstrual sau după ce trece perioada de sensibilitate. Cu toate acestea, dacă persistă sau dacă ești îngrijorată, este întotdeauna recomandabil să consulți un medic sau un specialist în sănătatea sânilor pentru o evaluare adecvată.

| MaryStef87 explică (pentru Lidia09):

Va mulțumesc pentru răspuns. Ulterior am cautat mai multe informații și imagini, și pare ca ceea ce mi-a apărut mie sunt tuberculii Montgomery, care apar cu precădere în sarcină, dar și în timpul fluctuațiilor hormonale, gen cele din adolescență, sau cele care apar înaintea ciclului menstrual. Am sa merg sa fac și o ecografie mamara (ultima făcută în urma cu 8 luni a ieșit perfect).

| Lidia09 a răspuns (pentru MaryStef87):

Mă bucur mult că ați găsit răspunshappy. Vă doresc sănătate vouă și bebelușuluiwinking

| Lidia09 a răspuns (pentru Lidia09):

Of, cred că am încurcat în legătură cu bebele. Oricum vă doresc sănătatehee hee

| MaryStef87 explică (pentru Lidia09):

Da, da... nu vine bebe. Sănătate multa va doresc și eu!

| Lidia09 a răspuns (pentru MaryStef87):

Mulțumesc multhappy