| Alinush1993 a întrebat:

Buna ziua am si eu o intrebare.Am un prieten care prezinta niste simptome foarte ciudate pe care nu am putut sa le gasesc nicaieri.Mai exact acest prieten de-al meu a inceput de vreo 3 ani sa consume alcool.Insa de la un timp are un comportament ciudat.Mai exact atunci cand bea devine sociabil, vorbaret foarte generos sare in ajutorul oricui etc.INSA atunci cand e treaz si nu consuma alcool este extrem de agresiv injura pe toata lumea este foarte tacut iar cand il intreaba cineva ce are sau cand face cineva o gluma pe seama lui mai are putin si sare la bataie (la bautura accepta glumele si rade sau intoarce gluma celui care a facut-o).Ce simptomatologie e asta? Nu am vazut niciodata persoane care la bautura sa fie atat de sociabile si bune cu cei din jur iar cand nu consuma alcool sa fie atat de agresive cu cei din jur.Astept cat mai multe raspunsuri dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E alcoolic. fix ca orice alt drogat, cand nu baga in el alcool devine recalcitrant.

| Ksonik77 a răspuns:

Salut, prietenul tau este alcoolic! Cand are alcool este fericit si inconstient! Iar cand nu are duce lipsa de alcool si de asta este agresiv! Ar fii bine sa mearga la dezintoxicare, pentru ca alcolia este boala grea!