| StrongHeart a întrebat:

In general, este bine sa fii mai tacut sau mai vorbaret?

22 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Depinde de oamenii pe langa care te invarti, cum prefera ei, deci e relativ. In general e bine sa fi mai vorbaret ca sa poti intra in vorba cu cat mai multi, ca asa iti faci prieteni, partener, daca esti mai tacut, e mai greu, sansele scad.

| Celcestietot a răspuns:

Exact cum consideri.

| Sofer a răspuns:

Cat mai vorbăreț cu diferite idei ca asa le place la fete.

| gemeni6226 a răspuns:

E bine sa procedezi cum te simti tu bine.

| oglindasultanului a răspuns:

Intotdeauna conteaza ce vor cei de care esti inconjurat, si ce ai de oferit.

| aumih16 a răspuns:

Nu are importanta!

| RKBlue a răspuns:

E bine sa fii echilibrat.
Trebuie sa stii cand sa fii mai vorbaret si cand sa nu fii.
Uneori tacerea te ajuta mai mult, alteori nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai rezervat. Nu trebuie nici să te arăți prea disponibil, nici să "dai din casă" și nici excese de sinceritate să nu faci.winking

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

Excesele de sinceritate dauneaza grav sanatatii emotionale.
Gata am idee de reclama, ma voi imbogati!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai tacut. Mereu trebuie sa ai ceva munitie de rezerva si sa nu spui tot ce stii. Tacerea e de aur si altii nu te pot sapa pe la spate daca nu stiu mare lucru despre tine. Sa nu stie stanga ce face dreapta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fi tu însuți, oricum ai dao pentru unii nu va fi ok sa fi tăcut sau prea vorbăreț dar în general e bine sa fi mai rezervat fiindcă ce spui exact cu acele chestii te va ataca daca vorbești trebuie sa o rațional daca ști că vb aiurea mai bine asculți, înveți așa de dezvolți personal. Trebuie sa fi tu.am cunoscut persoane tăcute și erau foarte perverse

| Andrei200202 a răspuns:

E bine să fii tu

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Exact, sa fi tu insuti si aia este, esti placut asa bine, nu, aia e. Dar in general la inceput chestii mai neutre, nu prea multe chestii personale, ca am iubit cutare, ca am facut aia, ca n-am aia.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Mosotti):

Desigur

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

O relatie si de prietenie si de iubire nu tine daca nu esti ala natural, ca nu te poti preface la infinit, plus ca nici nu o sa-ti convina ca te irita, e un efort si pentru acela la o adica.
Si dupa aia cand afla daca afla o sa zica "aaa daca stiaaam, nu te mai bagam in seama", ca asa cum esti real nu te-ar fi placut.
Sau zice "aaa te-ai schimbat, nu mai esti ca inainte, de aia nu ma mai inteleg cu tine", de fapt nu te-ai schimbat ci ai devenit ala natural.
De asta in 90 % din relatii asa auzi.

Din contra, sunt natural sa vad care ma placa asa, fie ca amic fie ca iubit.
Nu sa pacalesc pe cine nu ma place natural, ci sa vad care ma place natural.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Mosotti):

E adevărat ce spui, nu trebuie să ne prefacem cine nu suntem

| MaryMaria333 a răspuns:

Nici una nici alta. Ai grija ce vorbesti, nu vorbi mai mult decat necesar.

| EntertainYou a răspuns:

Depinde de context/situatie. E mai bine sa asculti. Cat mai mult.

| StrongHeart explică (pentru EntertainYou):

Deci e mai ok mai tacut, general vorbind

| EntertainYou a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu. Nici una, nici alta. Poti sa si vorbesti...dar sa si asculti. Asta e important. Ca sa stii cand sa vorbesti si ce sa vorbesti. Iar asta faci mai intai ascultand.
Sa fii tacut e bine cand nu vrei sa ofensezi pe cineva. Alteori e rau ca taci, ca n-ai fost luat in seama. Nu e genul de intrebare Da/Nu sau A/B.
Pana la urma nu-ti convine sa ai un prieten tacut si sa vorbesti numai tu. Ceva nu e okay in astfel de interactiune. Am avut astfel de prieteni. Stiu ce zic. Iar tacerea lor n-a fost de bun augur fiindca doar voiau sa se ascunda de cum sunt ei cu adevarat.

| CerealaCuOchi a răspuns:

Asta tine de personalitatea ta, nu sunt calitai sau defecte, ci doar insusiri. Nu conteaza daca vorbesti mult atata timp cat nu spui prostii, nu conteaza daca esti tacut atata timp cat stii sa iti formezi si lansezi opiniile si sa vorbesti in momentele in care trebuie sa vorbesti

| roty78 a răspuns:

"Tacerea este maica atentiei, lacatul portilor ceru­lui, cheie a [usilor] Raiului" (Ioan Scararul).
Zicala spune ca slava tacerii este lipsita de pri­mejdii. Cel care-si pazeste gura isi tine sufletul depar­te de necazuri. Din gura inchisa se revarsa bunatati. Cel tacut si intelept se va invrednici de cinste. Exis­ta [oameni] care vorbesc si nu sunt placuti, si exista unii care tac, dar care se dovedesc a fi intelepti (Iisus Sirah). "Vorbeste, daca ai ceva mai bun decat tacerea, insa iubeste linistea, intru care tacerea este mai buna decat vorbirea" (Sfantul Grigorie Teologul). Tacerea nu aduce nici sete, nici tristete si nici durere; nimeni n-a regretat ca a tacut, dar multi sunt cei care regreta ca au vorbit. A-ti putea tine in frau limba aduce cin­ste atat tanarului, cat si celui in varsta.
Pentru cuvintele tale sa ai cantar si masura, iar pentru gura ta, zavor [ca sa-ti zavorasti] usa. Daca ai un cuvant intelept, raspunde-i aproapelui, daca nu ai, acopera-ti gura cu mana mai bine. Solomon se ruga ca Dumnezeu sa-i puna straja gurii sale si pecete asupra buzelor.
Si David cerea straja "gurii sale si usa de ingradi­re imprejurul buzelor sale".
Infranarea limbii este pomul vietii, iar cel care o va pastra se va umple de Duhul; moartea si viata sunt in puterea limbii, iar cei care o strunesc se vor bucura de roadele ei.
Tacerea la momentul potrivit este buna, nefiind nimic altceva decat maica gandurilor preaintelepte. Duhul cel bun fuge de vorba lunga.
Sfantul Nectarie din Eghina