| eusuntcipi a întrebat:

Am si eu o intrebare. Întreb pentru o prietena care se afla in aceasta situatie: ea este însărcinată, dar nu stie exact in cât timp, bănuiește că e în 3 luni jumătate. Vreau doar sa intreb daca se mai poate face ceva. Din cate am auzit se face dar ca cu anumite riscuri. Am citit pe internet ca se mai face si o anumita cezariana, doar ca mai diferită. va rog sa-mi spuneți, are mare nevoie sa stie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Intreruperea de sarcina se poate face legal pana in saptamana a14a

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula nu se poate face avort in mod legal, daca este trecuta de 14 saptamani si 3 luni si umatate sunt 15 saptamani.
Sunt si exceptii, de ex. in cazul ca sarcina pune in primedie viata sau sanatatea mamei.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E foarte usor de aflat varsta sarcinii, se calculeaza din prima zi a ultimei menstruatii. Astfel, poate face intrerupere de sarcina la cerere, pana in saptamana a paisprezecea, apoi nu mai exista nici o posibilitate legala. Microcezariana se face dupa saptamana 21, numai in cazul in care viata mamei e in pericol sau fatul este mort, nu se face la cerere.