Întrebare recomandată | Rihan42 a întrebat:

Bună, am nevoie de ajutorul vostru dacă doriți....deci părinții mei nu mai sunt, nu am rude, nu am nimic...sunt însărcinată v-am spus ca nu mai pot duce sarcina. Am 8 luni jumătate vreau sa ma programez la o cezariana, îmi puteți spun cum sa fac sa ma programez sau ce trebuie sa fac?
Va mulțumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Discuta cu ginecologul tau, cel care iti urmareste sarcina. El te va ajuta sa duci sarcina la termen, iar daca nu se poate, din punct de vedere medical, iti va provoca travaliul sau, daca e cazul, iti va face cezariana. Nu tu decizi ca nu mai poti duce sarcina, ci medicul, in functie de starea ta si a copilului (Ma refer la starea medicala). Iar inainte de a decide asta va incerca sa te ajute sa poti continua cu tratament, repaos la pat si tot ce mai e nevoie. Nu este nevoie de rude sau parinti, stai linistita.

| Rihan42 explică:

Doamneee văd ca mai sunt și oameni care te ajuta...va mulțumesc mult.
As vrea sa va mai spun ceva eu nu prea as vrea sa stie lumea ca sunt însărcinată cred ca înțelegeți ce zic...ce as putea face?

| Rihan42 explică:

Îmi puteți spune și c am cât m ar costa așa un preț după dumneavoastră?

| Brigaela a răspuns:

Nu esti obligata sa spui nimanui ca esti insarcinata, numai persoanelor care vrei tu sa afle. Nu trebuie sa platesti nimic pentru supravegherea sarcinii, tyratament si nastere intr-un spital de stat atata timp cat esti asigurata

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca tu vrei sa scapi de copil si probabil sa il lasi la spital sau in centru.
Nu vrei sa stie lumea ca esti insarcinata? Mai ai o luna si nasti, ai ditai burta.
Nu poti sa mai duci sarcina, dar nu ti-a spus un medic asta ci ai concluzionat tu asa...
Asteapta 9 luni, naste cum trebuie si cresteti copiul femeie nu iti bate joc de el ca nu are vina. Daca nu ai avut grija acum asumati.

| Lioana a răspuns:

Trebuie sa ai un medic care sa-ti urmareasca sarcina. El iti va spune daca popti sa nasti normal sau cu cezariana.
Nu am inteles de ce nu mai poti sa duci sarcina. Mai ai rabdare 2 saptamani. Nu poti grabi asta ca afectezi sanatatea copilului. E periculos sa se nasca la 8 luni.
In legatura cu pretul, iti va spune medicul cat costa. Posibil chiar sa fie afisate tarifele la clinica.

| andreeabobo a răspuns:

Pe parcursul sarcinii ai mers la medic? Trebuie sa vezi un medic sa te ajute cu cel mai bun sfat si ce este cel mai bine sa faci in termeni de cezariana sa nastere naturala etc

| Rihan42 explică (pentru andreeabobo):

Nu am avut posibilitatea sa merg...am mers doar odată...nu stiu dacă intelegi ce vreau sa zic?

| Anutsaa122 a răspuns:

Nu știu ce ai tu in cap, și pe ce lume ești, dar nu e chiar așa! Copilul are 8 luni jumate! Poți face cezariana pana in 3 luni! Dacă vrei sa nu-l mai ai, vei muri și tu și el. Altfel e imposibil!

| florin8ake a răspuns (pentru Anutsaa122):

Nu prea ai fost atenta la ce a zis. Asa am inteles si eu prima data. Dar cezariana poate face. In secolul nostru majoritatea femeilor fac cezariana pentru a naste. Ceea ce zici tu ca se face pana in 3 luni se cheama altfel.

| Anutsaa122 a răspuns (pentru florin8ake):

happy da, nu am fost atenta.

| BRUBEN07 a răspuns:

Daca ai peste 18 ani si Buletin poti merge la un spital la urgente si le spui probleme legate de sarcina si totul va fi rezolvat