| Andry12 a întrebat:

TPU
Am si eu o intrebare:
Sunt persoane care intr-adevar s-au vindecat de miopie cu ajutorul exercitiilor oculare?
Am citit diverse opinii, multi spun ca da, intr-adevar poti sa te vindeci cu aceste exercitii, insa, multi au opinia ca exista doar posibilitatea cu operatia. Eu, totusi, vreau sa incerc metoda cu exercitiile, insa sunt complet disperata. Port ochelari inca de la 8 ani, acum am deja 16. De la inceput aveam -0.5 dioptrii la ambii ochi, insa acum am -5 si -4, 75.
Simt mereu ca ochii mi-s obositi, incordati. Am dureri, imi vine greu sa adorm, iar dimineata ma scol cu o anumita oboseala in ochi. Am cazuri cand am dureri de cap, ce provin tot de la ochi. Am devenit complet dependenta de ochelari, nu pot fara ei, cand mi-i scot, ma umple tristetea, frica, caci, practic nu vad nimic clar.
Va rog, cei ce stiu anumite metode de a te vindeca, cei ce au trecut cindva prin asta si intr-adevar s-au vindecat, cei ce au reusit poate cu exercitiile, va rog, sfatuiti-ma si pe mine. Va rog, dati-mi exemple de exercitii, dati-mi anumite sfaturi, spuneti-mi regulile ce trebuie respectate in timpul exercitiilor, spuneti-mi ce anume v-a ajutat pe voi sau pe cineva cunoscut de voi.
Am ramas fara speranta, desi, asa de tare vreau sa cred ca inca e posibil... Pina cand imi voi putea face operatie, mai este inca destul de mult timp, eu nu vreau sa mi se agraveze mai tare, si, totusi, vreau sa incerc anumite cai naturaliste. Va rog, cine stie macar cate ceva, spuneti-mi, cit de putin n-ar fi...
Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Nu trebuie sa ramai fara speranta!
In primul rand, relaxeaza-te!
Sunt oameni care s-au vindecat de cancer prin puterea sugestiei. Orice boala se poate vindeca daca tu crezi asta.
Eu am avut cateva probleme cu ochii din cauza calculatorului.(eram gamer).
Pasii pe care i-am parcurs eu ca sa imi imbunatatesc iar vederea:
1) relaxare, meditare
2)nu iti mai petreci timp pe calculator sau telefon
3)incerci pe cat posibil sa te folosesti mai mult de lumina naturala( daca e zi, trage draperia sa lumineze incaperea )
4) incearca sa eviti pe cat de mult posibil cititul noaptea pe lumina artificiala.
5) practica exercitii fizice cardio ( joging), fa gimnastica /yoga
6)mananca foarte sanatos! la mine nu trece ziua fara sa pap 2 morcovi si 1 mar ( + ca am renuntat la fastfood /sucuri/ zahar)
7)practica exercitii oculare! te uiti la un obiect, ii observi fiecare detaliu si te concentrezi la maxim pe el )
Nu uita, in tine sta puterea sa te autovindeci. ( am sunat ca un guru tibetan laughing, dar la mine a functionat)
Succes si nu ramane fara speranta!

| Andry12 explică (pentru HarukoMariusDaniel):

Imi poti spune, te rog, in cit timp ai reusit sa te vindeci?

| HarukoMariusDaniel a răspuns (pentru Andry12):

Nu m-am vindecat complet, dar nu mai am asa mari probleme.
Mi-a luat 1 luna sa ma obisnuiesc fara dulciuri si fastfood... dar acum deja, morcovii si merele sunt prietenii mei cei mai buni big grin.
Daca urmezi sfaturile mele, nu vei avea doar o vedere mai buna, ci si o viata mai buna big grin

| Andry12 explică (pentru HarukoMariusDaniel):

Mersi mult!happy
Ma voi starui

4 răspunsuri:
| Andry12 explică:

Mersi mult!happy
M-ai ajutat nespus!
Cel putin acum am mai multa incredere in mine, voi incerca numaidecit sfaturile talehappy.