| raperul99 a întrebat:

Bună ziua, am un disjunctor maxilar în cerul gurii și vreau sa știu dacă e ceva dacă mi s-a rupt cercul din stânga care ținea aparatul sa îl activez, aparatul încă este în gura și nu simt nimic. Si încă o chestie dacă am activat disjunctorul și mi s-a format o strungareata iar acum după 1 luna mi s-a închis strungareata asa trebuia sau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu e deloc bine daca ti s-a rupt.Mergi la cabinet sa ti-l fixeze la loc.

| Powerofrationality a răspuns:

Hmm, ar trebui sa contactezi medicul ortodont care ti-a facut aparatul, ca sa nu apara probleme dentare sau osoase.

Strungăreața (spațiu care apare între incisivii centrali datorita separării suturii palatine medii) e dovada că disjunctorul a avut efect și a produs lărgirea arcadei dentare superioare.

Spațiu se închide după ce se oprește activarea disjunctorului și după ce se aplică o forță ortodontică pentru a alinia dinții.
Dacă s-a închis după o lună, înseamnă că dinții s-au mișcat rapid și că arcada dentară superioară s-a adaptat la noua poziție.
Nu e rau, dar ar fi bine sa te asiguri că dinții sunt aliniați corect și că nu există probleme de ocluzie.