| raulrx a întrebat:

Salut! In ultima perioada(cam aprox un an) in unele nopti ceva imi intrerupe somnul. De exemplu visez si dintr-o data ceva apare brusc si "ma trezesc", eu sunt constient dar urechile produc un zgomot ciudat(un tremurat sau zumzet) si aud voci care imi spun sa fac un anumit lucru sau imi spun unele lucruri pe un ton muzical. Nu ma pot misca, am paralizie si cand incerc sa spun ceva parca spun in gol, am impresia ca doar eu spun acel lucru. Aud diferite lucruri si uneori vad lumini sau chestii de genu. Precizez ca si cand ma trezesc tot aud chestii si vad anumite lucruri iar urechile imi tiuie. Odata s-a intamplat asta si ma trezisem din somn, nu ma miscam dar tineam ochii deschisi deoarece aveam impresia ca e ceva cu mine si se auzeau chestii in camera. Urechiile au inceput sa imi "vibreze" si era o voce de barbat care tot repeta,, Lasa-ti ba *nu stiu ce*", si am inceput sa vad o lumina albastra(ca un fel de fulger) chiar daca tineam ochii deschisi sau inchisi. Sunetul acela de "tremurat" avea o intensitate constanta dar la inceput si sfarsit de episod acesta se estompa si scadea incet. Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Este cazul sa mergi la un consult la medicwinking

| dullcat a răspuns:

Buna.Aici poate iesi o discutie super lunga...Ce faci in acele seri in care ai aceste episoade sf? Pe timpul zilei ce se intampla? Iti poti aminti? Si ce varsta ai? Ce povestesti suna ca paralizia in somn.Incearca sa notezi intr-un jurnal si sa gasesti un pattern. Sigur realizezi si tu ca totul se intampla in mintea proprie, nu? Ai luat in calcul sa mergi la psiholog?

| raulrx explică (pentru dullcat):

Buna. De obicei ma trezesc speriat si cand incerc sa adorm tot aude voci uneori. Imi tiuie urechile si parca iar incepe sunetul acela din urechi. Pe timpul zilei sunt la scoala, nu fac cine stie ce, chestii de adolescent. Am 15 ani. Probabil e paralizie in somn, dar uneori aud chestii si ziua, uneori si am impresia ca vad lucruri. Chestiile astea sunt mai accentuate seara cand am aceste episoade. Pai va dati seama ca toate astea se intampla doar in capul meu, doar nu sunt lumini si voci in camera care imi spun sa fac anumite chestii. M-am gandit, dar ca nu stiu cum sa vorbesc cu parintii mei despre asta.

| dullcat a răspuns (pentru raulrx):

Am inteles...Pai poti vorbi cu ei asa cum ai vorbit cu noi aici.Te intelegi cu parintii, aveti o relatie ok?

| raulrx explică (pentru dullcat):

Cu tata ma inteleg foarte bine, chestia e ca si el stie ca mi s-au intamplat chestiile astea. Cand mi s-a intamplat chestia de am povestit-o mai sus il chemasem dupa in camera la mine si i-am spus tot. A zis ca au fost doar halucinatii si paralizie.

| dullcat a răspuns (pentru raulrx):

Macar atata lucru bun, ca tatal tau te intelege catusi de putin.Dar chiar si asa, tot un medic este cel care trebuie sa stabileasca ce si cum.Numai bine!

| timidu89 a răspuns:

La psihiatru de urgență

| Mindfulness a răspuns:

O sa îți spună medicul psihiatrul.
Acel sunet se numește tinitus,o afecțiune domneasca ce nu are leac, de regulă de la prea multa tensiune psihica, stres, anxietate apare, dar și boli psihice sau traume sonore.