| Stamate_Nicoleta_ a întrebat:

Buna ziua, băiatul meu are 15 ani și trebuie operat la piciorul drept, Băiatul este in țară și noi părinții suntem la lucru in străinătate, Se poate face operația in lipsa noastră?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Atât timp cât e sub tutela cuiva și răspunde pentru el, da

| Lupică27 a răspuns:

Trebuie sa fie o ruda cu el, oricine, bunica, matusa, etc.

| ioana748 a răspuns:

Este necesar acordul parintilor sau al unei rude apropiate pana la gradul 4, care insoteste minorul.
Pentru urgente bineînțeles ca nu se asteapta vreun acord.

| ioana748 a răspuns:

Este necesar acordul parintilor sau al unei rude apropiate pana la gradul 4, care insoteste minorul.
Pentru urgente bineînțeles ca nu se asteapta vreun acord.
Sanatate,

| ValentinMihai78 a răspuns:

Depinde de medic în primul rând. Legal, trebuie o împuternicire notarială pentru o persoană desemnată de părinți a însoți minorul la unitatea medicală.

| DrMihailoviciS a răspuns:

Înainte de a lua o decizie, este important să consulți medicul care urmează să efectueze operația pentru a discuta despre opțiunile disponibile.

În general, pentru un minor, este de preferat ca părinții să fie prezenți și să își dea acordul pentru intervenția chirurgicală. Totuși, există situații în care un membru al familiei poate oferi acordul în locul părinților, sub rezerva unor documente legale care să ateste acest lucru. Este posibil să fie necesară o notă deputată, o procură specială sau alte documente legale, în funcție de politicile spitalului.

De asemenea, este important să te asiguri că ai posibilitatea să comunici în mod regulat cu medicul și cu echipa medicală care îl va îngriji pe băiatul tău și să fii la curent cu starea lui de sănătate și cu planul de tratament.

În orice caz, este recomandabil să discuți cu medicul și cu echipa medicală pentru a clarifica toate aspectele legate de operație și pentru a lua cea mai bună decizie pentru binele băiatului tău.

Sper că te-am ajutat! Doamne ajuta!
Dr. Mihailovici V.S