| elektron a întrebat:

Ce inseamna : Traumatism cranio-cerebral cu fractura temporo-parietala stanga, dilacerare fronto-temporala bilaterala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Lovitură la nivelul capului cu fractură a osului temporal în zona tâmplelor ca să fie pe înțeleseul tuturora.
Iar dilacerarea vine de la ruperea țesutului, practic e pielea și țesutul rupt.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o lovitura extrem de grava la cap, care a dus la ruperea osului (fractura) si la distrugerea testului cerebral (a creierului). Practic, persoana respectiva are putine sanse de a mai duce o viata normala in urma acestei traume.

| Felys a răspuns:

Insemna probleme grave pentru cine are acest diagnostic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Sunt toate explicate aici,
http://forum.romedic.ro/prod/Traumatism_cranio-cerebral_054805.html
Te pup!