| Cornel_Mihalache_1962 a întrebat:

Ce set de analize de sange si urina sunt esentiale pentru a verifica starea de sanatate?
Ex :HDL,Creatinina,trigliceride,etc.
Mentionez ca nu am medic de familie, si platind aceste analize trebuie sa aleg pe cele mai principale.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa i ti faci medic de familie, avînd medic de familie analizele sunt gratuite, si numai medicul i ti recomandă ce analize sa faci.

| Cornel_Mihalache_1962 explică (pentru anonim_4396):

Am intrebat cu totul altceva.

| BogdăneI a răspuns:

Sigur ca sunt esentiale. Pe baza analizelor de sange si urina se pot detecta multe afectiuni.
In cazul tau ai nevoie in principal de analize uzuale.
Analizele uzuale sunt :
-Hemoleucograma completa
-Glicemie
-Uree
-Creatinina
-TGO
-TGP
-Sodiu
-Potasiu
-Clor
Si examen urina.
Daca esti cumva cardiac atunci va fi nevoie si de enzime cardiace pe langa analizele uzuale mentionate mai sus: CK, CK-MB, LDH.
Daca ai probleme cu tractul gastro-intestinal aditional analizelor uzuale : Bilirubina totala, Bilirubina directa.
Multa sanatate!

| BogdăneI a răspuns:

De asemenea, ar fi bine sa faci si o electrocardiograma si totusi sa consulti un medic generalist pentru un examen de rutina.

| Cornel_Mihalache_1962 explică (pentru BogdăneI):

Multumesc inca odata! Am tensiunea 12/7.
O zi buna!