| SamsungElectronics a întrebat:

Buna ziua.

Ce știți despre vena aortă sau artera aortă nu stiu cu se zice?

Este cea mai importanta venă din corp?

Din câte am auzit, că dacă se creapă sau se rupe poți face o hemoragie foarte mare și poți sa mori în 10 secunde.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Stai linistit ca nu „creapă" asa usor. Este artera nu vena. Citeste aici daca vei intelege ceva.

https://www.scientia.ro/......-vene.html

| sierra1 a răspuns:

"artera aortă ...am auzit, că dacă se creapă sau se rupe poți face o hemoragie"

mare adevăr grăiești!

| Nirvanaaa a răspuns:

E artera vere. Cum sa fie venă săraca? sad
Da, fiind arteră principală are debit mai mare.
Da, "ruptura" asta de care zici poate fi o consecință a unui anevrism aortic sever. Și da, hemoragia e mare și pune in pericol viața.

| blackann a răspuns:

Nicio vena nu se "crapa".
Aorta este artera si da, este principala din corp, care pompeaza sangele de la inima spre restul corpului.

| Scorillo a răspuns:

Stim ca vena e de fapt artera si ca e foarte principala. Mai bine traiesti fara cap decat fara artera.
Daca se crapa e vai de capu tau. Nu stiu daca mori in fix 10 secunde, dar cam in circa si ceva sigur mori. Asta e.