| bckalvb a întrebat:

Buna ziua. Daca am 17 ani si am nevoie de o prescriptie de medicamente pentru ADHD pot sa ma duc singur la psihiatru sau trebuie impreuna cu parintii? Psihologul m-a diagnosticat cu ADHD doar ca parinti nu vor sa incep medicatia pentru ca sunt impotriva Big pharma ului, insa mie imi este foarte greu sa fac unele lucruri de zii cu zii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate este bine atunci sa incepit viata asta cu schimbarea comportamentului de zi cu zi, sa practici un sport ca sa te poti schimba in bine, sa ai contact cu tinerii de varsta ta, sa faci ceva cu viata ta.

| RoCkKiD a răspuns:

Cred ca poti sa te duci singur la medicul de familie pentru o trimitere la psihiatrie, la 17 ani nu cred ca o sa te intrebe nimeni. Diagnosticul psihologului este cam irelevant la noi deci ai nevoie ca un medic psihiatru sa ti-l puna apoi o sa primesti reteta.

Răspuns utilizator avertizat