| Emanulass a întrebat:

Bună ziua. Daca cineva este bonlav de schizofrenie Ce taratamente sunt si daca nu vrea sa se trateze ce este de făcut? Mulțumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Doar medicul iti poate da reteta,el stie cel mai bine medicamentele necesare, ce estecel mai potrivit, Se poate schimba tramentul pana ce se potriveste tramentul
Din pacate medicatia este neceara, obigatorie si pe viata!
UN bolnav de schizo care nu se trateaza devine periculos, probabil va fi internet nevoluntar si se va gasi o metoda de tratament.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu vrea să se trateze, nu poate fi obligat. Nu este de făcut nimic.

| iulia0514 a răspuns:

Doar un medic îi poate da tratament de astfel medicul care da diagnosticul îi va da și tratament în caz ca refuza nu prea are ce face decât în cazul în care pacientul reprezinta un pericol pentru el și pentru cei din jur atunci îl poate interna cu acordul rudelor de gradul I

| sammie a răspuns:

Trebuie să te trateze neapărat. Să meargă la psihiatru.

| blairelovesmusic a răspuns:

Nu stiu ce tratamente sunt pentru cei care sufera de schizofrenie dar este o boala foarte grava. Daca nu o tratezi la timp, cand nu este intr-un stadiu avansat, risti sa ai depresie. O ruda foarte apropriata s-a sinucis din cauza schizofreniei.

| AmandinaDragan a răspuns:

Da da-te cu, capul de pereti si trece.

| Celula44 a răspuns:

Bună! schizofrenia este clasoficata la psihoze, iar acestea, de regula, se tratează medicamentos (doar pentru atenuarea simptomelor).
dacă apar simptome puternice (depresie grava, idei de suicid) și nu vrea sa se trateze, este recomandata spitalizarea