| oOvidiu9372 a întrebat:

Buna ziua!
De cativa ani lupt cu aceasta boala si tot nici un rezultat. Am incercat sampoane de toate felurile, tratamente, toate fara un rezultat concret. Principala problema e ca parul devine mult prea repede unsuros de la excesul de sebum. Daca azi il spal, maine sau cel mult peste doua zile e complet acoperit de sebum. Care ar fi cea mai buna frecventa de spalare pe cap in acest caz?/. Parerile sunt impartite, unii dermatologi sustin spalarea frecventa chiar la 2 zile iar altii o data de doua ori pe saptamana. Auzisem undeva ca daca ai dermatita seboreica si lasi parul mai mult, sebumul infunda radacina sau nu mai stiu exact ce, provocand caderea parului.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Doctorfishadi a răspuns:

Incearca produsele naturale, de calitate.Chiar daca pot parea mai scumpe isi fac treaba in general mai bine decat cele ieftine.Bafta.

| oOvidiu9372 explică (pentru Doctorfishadi):

Am un sampon bio, scump. Care isi face treaba. Momentan folosesc Dandrene de la DS Laboratories

| MiruD a răspuns:

Spala-te foarte des.

| Alicezzz a răspuns:

Ai incerca si cu tratamente naturiste? gen clatirea cu otet sau zeama de lamaie?

| oOvidiu9372 explică (pentru Alicezzz):

Am incercat o singura data cu otet. Vreau sa aflu, mai ales daca este ok daca ma spal o data la 2-3 zile. Daca e ok imi cam rezolv din problema. Zic asta pentru ca mai nou sunt sampoane care sunt special concepute pentru utilizare zilnica. Am uitat sa adaug ceva intrebarii de mai sus: Vreau sa ma apuc de culturism, si atunci e clar ca o sa trebuiasca sa ma spal pe cap in fiecare seara, in situatia asta e ok?/. mersi

| Alicezzz a răspuns (pentru oOvidiu9372):

Ok am inteles, eu zic ca incerci clatirea cu lamaie, sucul de la 3 lamai amestecat cu apa calduta si te clateste, incerca mereu sa nu folosesti apa fierbinte, treaba cu spalarea zilnica irita scalpul, la fel incerca sa nu bagi mana prin el zilnic.

| BogdanLuca a răspuns:

Buna seara.
Ovidiu, in cazul in care problema ta este atat de " grava", va trebui sa lupti impotriva seebumului din interior! ( tratament medicamento)
In caz contrar, va trebui sa eviti utilizarea produselor pentru aranjare a parului ( gel, fixative... etc).Iar parerea mea este ca te speli pe cap de atatea ori cat este nevoie, pana cand secretile de sebum se vor stabiliza!

| oOvidiu9372 explică (pentru BogdanLuca):

In primul rand multumesc pentru raspuns!
Nu mai folosesc deloc produse de styling cam de un an, in prezent iau Ducray Anacaps

| BogdanLuca a răspuns (pentru oOvidiu9372):

Sapun cu sulf/ sapun de casa... ai incercat?!

| oOvidiu9372 explică (pentru BogdanLuca):

Sapun (dove) folosesc impreuna cu o crema pe baza de ketoconazol pentru fata, problema e exclusiv in zona scalpului care, dupa cum am zis se ingrasa extrem de repede