| Mihaimihaita85 a întrebat:

Buna ziua!

De vreo câteva luni de zile experimentez niste stări neobișnuit de ciudate in corp și anume un tremurat pe interior care se simte ca un cutremur al organelor. Nimic nu este vizibil în exterior. Parcă se simte undeva in zona pieptului până spre genunchi, nu știu, este o senzație ciudată care vine însoțită de valuri de căldură bruște însă nu tot timpul, depinde daca mănânc și ce mănânc. Uneori mă trezesc brusc din cauza acestor episoade de căldură ale corpului. Scaunul este moale și deschis la culoare tot de câteva luni de zile. Mai am dați în care simt că stomacul îmi fermenteaza, am amețeli de scurta durata, iar balonarea este și ea prezenta uneori. Aceste simptome pot apărea chiar și pe stomacul gol. Tremuratul interior dispare la scurt timp după ce merg sa urinez sau daca eliberez gazele intestinale (pe care le am frecvent de tot câteva de ceva timp). De menționat că după consumul de alcool, acest tremurat din interior este și mai intens după câteva ore de somn, după consum însă dacă merg sa stau pe toaleta și elimin toxinele îmi revin și mă calmez. Am fost și la cateva controale la medic, ba la urgențe, însă toți mi-au dat diagnosticuri diferite: de la nevralgie intercostala, anxietate, pneumonie interstițială (pe care am tratat-o cu antibiotic), până la colon iritabil. Am făcut și analize detaliate la privat cu o lună in urma, iar rezultatele sunt bune. De curând am descris aceeași problema și unei farmaciste mai in vârstă și mi-a spus ferm convinsa că este fierea care se leagă cu ficatul și așa mai departe. Urmează să împlinesc vârsta 38 de ani in doua luni. A mai experimentat cineva așa ceva? Ce credeți că ar putea fi? Doresc doar răspunsuri concrete. Mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil DIABET, de aceea ai tremuratul, ca-ti scade glicemia.
Alcoolul este intterzis in acest caz.

| Mihaimihaita85 explică (pentru Violleta2022):

Am făcut analize de 3 ori, pe lângă faptul că îmi iau glicemia acasă. Totul pare normal. Analizele mele arata chiar bine insa corpul spune altceva!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mihaimihaita85):

Daca nu-i diabet poate fi alcoolism, ca si de la ala te ia tremuratul.

| Mihaimihaita85 explică (pentru Violleta2022):

Ar fi putut fi alcoolism însă eu beau ocazional, sa zicem o data la, 2 săptămâni când ies prin club. Acasă nici nu vreau sa aud de așa ceva. Eu cred că e ceva legat de gastroenterologie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mihaimihaita85):

Fa-ti analize si investigatii medicale, ca poate fii orice, inclusiv o problema neurologica.
sanatate multa!

| Mihaimihaita85 explică (pentru Violleta2022):

Am aproape toate analizele posibile facute recent și toate au ieșit bine. Mulțumesc pentru sfaturi. Saru'mana!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mihaimihaita85):

Scaunul deschis la culoare inseamna probleme cu ficatul.
Imbalonarile sunt de la mancare sau ce bei si psoibil d ela probleme cu colonul, fiindca nu sunt bacterii sanatoase acolo si totul fermenteaza.
Eu cred ca ai nevoie si de un ecograf la ficat si colecist, dar si o colonoscopie.

| sierra1 a răspuns:

"un cutremur al organelor... in zona pieptului...Ce credeți că ar putea fi?"

nu credem nimic, du-te mami la medic, din nou, pare a fi ceva serios!

| dullcat a răspuns:

Buna.Iti sugerez sa pui intrebarea si pe reddit Romania, fiindca acolo e mai probabil sa gasesti persoane de varsta asemanatoare care sa-ti dea un raspuns util.