| MarisRadu91 a întrebat:

de vreo luna jumatate ma confrunt cu niste simptome, noaptea si dimineata la trezire ma doare umarul stang cand ridic mana deasupra capului in rest nu, genunchiul drept in interior doar cand apas sau ma misc, si mijlocul coloanei vertebrale, cand ma misc, si la solduri putin unde se prind picioarele de bazin(oasele cred) si ceafa cand o misc pe partea stanga dar noaptea. Precizez ca daca stau NU ma doare absolut nimic, doar cand ma misc in anumite pozitii cele mentionate mai sus. SUnt baiat, 25 de ani, nu prea fac sport/efort, am asa zisa " munca de birou", daca puteti sa-mi dati un raspuns cu ce as putea avea, multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Nu ai nimic. Durerile sunt cel mai probabil din cauza ca stai foarte mult in aceeasi pozitie si nu faci miscare fizica. Apuca-te de alergat, macar odata la 2-3 zile si o sa vezi ca o sa scapi si de dureri. La varsta ta nu se pune problema de probleme articulare, e doar lipsa de miscare. Chiar si cateva exercitii de streching/incalzire: (rotari de cap, maini, 4-5 genuflexiuni, niste rotari de sold... Cateva miscari care iti iau maxim 5 minute sa le faci, dimineata dupa ce te trezesti sau seara (sau si mai bine, si dimineata si seara) te-ar ajuta foarte mult.