| Elena1hsbsk a întrebat:

Buna ziua!
I s-a întâmplat cuiva ca in loc de menstruație sa ii curgă un lichid maro?
Ce inseamna asta?
Menționez ca am avut o infectie și am luat ovule.
Mi-a și întârziat menstruatia

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Bună dimineața!

De regulă, sângerările maro sunt prezente la sfârșitul perioadei de menstruație(ăsta este și cazul meu).
Dacă te îngrijorează aceste modificări și vrei un răspuns sigur și corect trebuie să mergi la medicul ginecolog. Poți merge la un control la același medic ginecolog care ți-a prescris ovulele ca să vedeți împreună evoluția tratamentului.
De asemenea, infecțiile urinare pot apărea de mai multe ori în viața femeilor. După terminarea menstrației poți duce o probă de urocultură la un laborator de analize. Iar cu rezultatul analizei la urocultură să mergi la ginecolog. Poate să îți recolteze și asistenta de la laborator probe ginecologice, dar îți trebuie recomandare de la medicul ginecolog(sunt multe tipuri de analize și nu e necesar să le plătești pe toate). De asemenea, recoltările ginecologice se fac și în cabinetul de obstretică-ginecologie.

| Violleta2022 a răspuns:

Sangele oxideaza in cateva minute si devine maroniu, fiind eliminat afara din vagin odata cu secretia vaginala, care curata non stop vaginul.

Infectia care ai avut-o probabil ca nu s-a vindecat si trebuie sa repeti testul citologic, daca inca ai snagerari.
Recomand inca un test cilogic, pentru a se vedea daca infectia mai exista si daca mai trebuie repetat tratamentul, pana la vindecare.

Menstruatia nu intarzie niciodata de la ovule sau infectii bacteriene ori virale, ci din cauza modificarilor hormonale, a sarcinilor ori a ciclului de tip neregulat.

| dullcat a răspuns:

Buna.Poate fi lichid menstrual amestecat sange mai vechi.Acesta isi schimba culoarea, odata ce se oxideaza, astfel ca devine maro.

https://www.medic.chat/......menstrual/

| Sistemulxxl a răspuns:

Destul de rau ca ai asa ceva. Noi niste parerologi nu te putem ajuta. Mergi la doctorul de pasarici. El stie tot. Te pupam.

| andreeaeml1200 a răspuns:

Inseamna ca inca mai ai infectia. Din ce cauza ai avut infectie? Sex neprotejat si BTS? Igiena mai proasta? Bacteriile pe care le-ai luat de la veceuri publice?

| Alex00615 a răspuns:

Nu vreau sa te sperii dar înseamnă că trebuie să mergi la un ginecolog pentru un consult

| sonia1258 a răspuns:

Nu e nimic grav asa ceva, de obicei e despre dereglari hormonale