| kiatres56 a întrebat:

am si eu o problema, de cateva luni menstruatia mea a luat-o razna. In aprilie mi-a venit pe 29, in mai pe 26, in iulie tot pe 26 si acum in iulie pe 27 mi-a intarziat o zi, dar problema e ca am luat tratament pentru infectie vaginala cu un antibiotic si cervucid si urinal acut, n-am avut contacte cu prietenul decat in cateva zile dar nu in ziua ovulatiei, si nu a ejaculat in vagin. Problema e ca pe data de 26 cand mi-a intarziat menstruatia a venit pe 27 dimineata fix la 24 de ore si era cam abundenta cu cheaguri. Eu de obicei am cheaguri dar acum mai erau cateva cheaguri pe care le vedeam pe fundul toaletei de fiecare data cand mergeam la baie, adica primele 2 3 zile si dupa nu am mai avut asa, si acum in a 15 zi de menstruatie adica la ovulatie am avut o secretie maronie lipicioasa doar odata pe zi s-a intamplat asta, imi puteti da un sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale a caror abatere se incadreaza intre limitele a +/- 1 sau rar 2 zile, uneori in anumite momente din cauza unor posibile modificari ale activitatii hormonale mai ales la varsta adolescentei, lungimea ciclului menstrual poate sa aiba abateri de 2-3-4 zile. Iar astfel de abateri NU transforma ciclul regulat intrunul neregulat. In cazul prezentat de tine, ultimele 3-4 cicluri menstruale nu au prezentat o abatere care sa depaseasca +/- 2-3-4 zile fata de lungimea medie de cca. 29-30 de zile. In cazul in care sperma NU este ejaculata in vagin si de asemenea nici sexul NU este practicat in cele 4-6 zile ale perioadei fertile a ciclului menstrual formarea sarcinii NU este posibila. Multa sanatate!