| Roxana1990 a întrebat:

Ieri am citit pe un site ca doua fete au scris ca au luat anticonceptionale 2 luni si s-au ingrasat in acele 2 luni 10 kg(Cu Rigevidon). Este posibil?(Tin a mentiona ca am luat o luna si nu am pus nici un kg pe mine ba chiar am slabit 1 kg) Ajutati-ma acum imi e frica sa le mai iau.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Aproape toate fetele se confrunta cu o usoara ingrasare dupa debutul vietii sexuale, indiferent daca iau sau nu anticonceptionale.
Totusi nu ar trebui sa iei anticonceptionale fara recomandarea medicului, care va tine cont de starea ta de sanatate si iti va recomanda preparatul care ti se potriveste tie cel mai bine. Pilulele contraceptive combinate care contin doze mari de estrogeni (cum este Rigevidonul) pot duce la retentie hidro-salina si crestere in greutate. Si tine minte, daca ai optat pentru anticonceptionale, ar fi bine sa-ti iei adio de la fumat. Daca nu, risti un accident trombotic major (infarct, tromboza venoasa profunda, accident vascular cerebral).

| lea72 a răspuns:

Se poate, dar numai pentru ca au mancat mai mult. Nu te îngraşi de la aer.Deci pastilele anticoncepţinale cresc pofta de mancare şi de acolo kg în plus.

| pinkpinkbutterfly a răspuns:

Da este posibil, anticonceptioanele nu sunt toata concepute la fel, unele au un continut mare de hormoni altele mai mic si depinde si cum le asimileaza organismult.La ele poate aveau alte efecte la tine altele.Si eu am folosit anticonceptionale si acum am renuntat complet la ele tot din cauza ca ma ingrasam si nu numai. Daca iti doresti o astfel de protectie trebuie obligatoriu sa fie prescrisa de un ginecolog in urma unui consult si sa te prezinti la consultati periodice.Insa eu ti-asi reconda sa folosesti inelul vaginal, este mai practic, si nu o sa ai probleme cu uitatul pastilei, iar astfel cantitea de hormoni nu ajunge in tot corpul ci dor unde este nevoie.Bine ar fi multe de zis si despre una si despre alta, insa tu hotarasti cum iti este tie mai bine.Mult noroc, multa sanatate si putina grasime.happy

| Adinutsaa13 a răspuns:

Sunt pentru sa nu ramai insarcinata

| gabriellla a răspuns:

Depinde de organismul tau, eu cunosc persoane care slabesc din cauza anticonceptionalelor, dar ar trebui sa vorbesti cu un specialist si iti va da el conceptionalele perfecte pentru tine