| SilentSkills a întrebat:

Buna ziua numele meu este Marius vin si eu cu o problema la dumneavoastra.De doua zile am maseaua umflata in partea dreapta si se lasa putin in jos pe ganglionii limfatici plus durerea de rigoare la palpare a gatului.Am inceput un tratament de Amoxacilina 500mg 1/6h si Ketonal Duo 150mg 1/12h.Problema mea este ca nu prea pot sa transpir am dureri acceptabile de oase,musculatura si ma simt o caldura in zona fetei,din pacate nu pot ajunge la medic, nici macar nu ma aflu in tara.Intrebarea mea este pot lua Amoxacilina; Ketonal; Paracetamol(pentru a elibera din febra) se poate aceasta combinatie de medicamente sau este periculoasa? Bineinteles am uitat sa specific iau omez ca si pansament gastric am un decalaj de o ora intre medicamente si mananc ok ca sa nu pun in pericol nimic. Daca se poate un sfat in privinta unui tratament sunt deschis la sugestii,rog seriozitate si bineinteles raspunsuri de la persoane care au trecut prin astfel de cazuri, daca se poate un raspuns medical ar fi perfect.Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Mai mult ca sigur ai o infectie.Doar medicul iti poate spune ce fel de tratament ai nevoie. Orice infectie apare din cauza unui virus.Acum, tu iei amoxacilina, dar nu stii daca antibioticul asta este cel bun pentru a omora virusul care l-ai capatat. Daca incepi sa faci febra, e din cauza infectiei.Vezi cum faci, prezinta-te la un medic urgent, e infectie limfatica nu lua pastile aiurea, cu atat mai mult ca infectia e la nivelul capului, mergi la medic! Sanatate!

| Deliiiia a răspuns:

Buna, aici nu veti gasi niciun raspuns avizat si va recomand sa aveti grija, pentru ca mult dau sfaturi in necunostinta de cauza. Amoxicilina o aveti prescrisa de medic pentru alta afectiune? Pentru un raspuns adecvat la problema dumneavoastra mergeti la o farmacie si intrebati, ori pe site-ul unei farmacii gasiti la Contact nr de telefon si apelati. Multa sanatate!

| Punisher1501calistrat a răspuns:

Fără caterinca întreb. Ați încercat cu vodca? Dacă o țineți în măsea poate va amorțește partea aia...