| OanaStanLarisa a întrebat:

Bună ziua. Oare știți, se găsește în România, medicamentul Metotrexat 15 mg flacon pentru uz intratecal? Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Robert2526 a răspuns:

Da, se gaseste, dar e un medicament cu regim special, nu se poate elibera fara reteta. Ai o reteta in acest sens? Pentru cine este medicamentul?

| OanaStanLarisa explică (pentru Robert2526):

Tatăl meu are recomandare de la dr hemqtolog și are o rețetă simplă de metotrexat 15 și citarabina 40mg, ambele uz intratecal. A fost diagnosticat cu LMNH cu celula mare B, a făcut chimioterapie și acum trebuie sa urmeze acest tratament

| Robert2526 a răspuns (pentru OanaStanLarisa):

In primul rand multa sanatate tatalui tau. In mod normal ar trebui sa fie posibil sa cumperi prin spital. In farmacii il gasesti cu denumirea de "Namaxir". Incearca totusi la spital prima data. Ai fost cu tatal tau si in Bucuresti? La Colentina? Ei ar trebui sa aiba pe stoc si sa poata sa va ajute.

Multa sanatate!