| Jigokunokishi a întrebat:

Sa zic chestia pe scurt, am 17 ani, sunt baiat si am cifo scolioza cu bazin stramb... dar am si un umar coborat fata de celalalt si osul de la umarul drept mai iesit in afara decat la cel stramb (de la geanta care se poarta pe o parte). Imi puteti recomanda ceva exercitii pentru a aduce umerii cam la acelasi nivel? Se mai poate face ceva? Am fost la kinetoterapie un timp si cica chestia la umar nu se poate imbunatati, doar spatele dar dupa 9 luni nici pe spate nu se vedeau modificari. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| samiZiciPompier a răspuns:

Incearca terapia Bowen, la doamna Luiza Predescu.
Mergi la un posturolog pentru plantare facute pe comanda, sa iti egalizeze putin bazinul.
Evita sariturile, alergatul si altele care pun presiune pe coloana.
Ai grija sa nu capeti alte afectiuni ale coloanei, cum ar fi hernii, tasari, ca avand bazinul stramb nu o sa ti se vindece si ajungi la dureri cronice for ever.