| SapLla a întrebat:

Bună ziua/seara! Tatăl meu a făcut recent infarct și vreau când iese de la spital sa-i gătesc eu de acum încolo și sa fiu atenta la ce mănâncă. (Țin sa precizez ca încă nu a ieșit de la spital și nici nu i s-a spus ce sa mănânce și ce nu). As fi vrut sa-i fac un pui parmezan la cuptor și voiam sa știu dacă mozzarela este ok de mănâncat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Urmezi indicatiile medicului specialist referitor la regimul tatalui tau, pentru atunci cand se va externa din spital!
Foarte frumos gestul tau!
Succes

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Medicul care l a vazut îi da retetai schema de tratament si regim, nu cred ca va avea voie pui, poate brinza de vaci iaurt supă de pui.Totul fara sare, asteapta sa il externeze si după aceea vezi ce are voie si ce nu are voie sa manince, sigur va avea voie legume, salate, de varza cu lamîie si putin ulei de masline.

| anonimg a răspuns:

Caută pe site-ul editurii Viață și sănătate, cartea de Bucate de la centrul de sănătate Herghelia. Acolo sunt rețete pentru diabetici și pentru cei bolnavi cu inima; dar și pentru oamenii sănătoși.
Sau cartea o mai poți găsi în librăria SolaScriptura din localitatea ta.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Cred ca ar trebui doar puiul la cuptor.
Gasesti in linkul de mai jos mai multe informații.
Multa sanatate,
https://med.ro/cardio/dieta-in-infarct-miocardic/

| ValentinMihai78 a răspuns:

Sarea, cafeaua și alcoolul trebuie eliminate din regimul alimentar al unui cardiac.
Legume, fructe crude sau fierte. Fără prăjeli, fără grăsime multă. Fără mezeluri. Carnea fiartă, sau la grătar. Greutatea controlată, să nu fie supraponderal. Activitate fizică redusă. Să nu stea la pat, decât pentru odihnă.
În rest, fără stres, fără agitație multă.