| ana1987 a întrebat:

Stimata doamna doctor,
am o mica-mare problema si anume: imi intarzie ciclul menstrual (pana acum am 5 zile) precizez faptul ca nu am mai avut pana in prezent dereglari ale ciclului menstrual si ca imi venea tot timpul la 28 de zile. Luna trecuta am avut 2 contacte sexuale protejate - prezervativ. La 3 zile dupa am inceput un tratament impotriva candidozei cu o doza de 2 ovule cotrimazol pe zi timp de 7 zile. La 2 zile dupa data normala de venire a ciclului am facut un test de sarcina pentru ca cine stie poate o fi fost bolnav prezervativul iar rezultatul a fost negativ. Am repetat testul iarasi dupa 2 zile si iarasi a dat negativ. Nu stiu ce sa cred. Sunt oare insarcinata? Din ce cauza intarzie ciclul menstrual? O fi fost tratamentul de vina? Cand o sa revina la normal? Ce se poate face pentru a elicida acest mister?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stiu carui doctor te adresezi, dar sunt cateva chestii: ambele teste sunt facute prea devreme, trebuie facute la minim 7 zile de intarziere a menstrei. Asadar, nu poti sti daca esti insarcinata, dar daca ai folosit prezervativ, posibilitatea unei sarcini este foarte redusa. Deocamdata trebuie sa mai astepti macar inca 3 zile si sa-ti faci un test de sarcina apoi, din prima urina de dimineata. Daca este tot negativ, va trebui repetat dupa inca 3-4 zile si apoi urmat de o vizita la ginecolog. O infectie cu Candida si cu atat mai putin tratamentu, nu poate determina dereglari atat de mari la o femeie cu menstre regulate.

Abh
| Abh a răspuns:

Eu nu sunt doctor dar pot sa-ti spun ca un test de sarcina se face la 10 zile de la intarzierea menstruatiei, nu mai repede. Daca nu-ti va veni menstra in 2 saptamani, du-te la un consult ginecologic. Acesta, plus o ecografie de specialitate, vor elucida misterul. Sanatate!

| mona a răspuns:

Nu sunt doctor dar bag mana in foc ca din cauza tratamentului iti intarzie, si eu am patit ceva de genu asta si am avut o intarziere de 21 de zile