| Adriana199718 a întrebat:

Am 19 ani si mi-a intarziat ciclul menstrual 9 zile ( tin sa specific ca nu e prea regulat), imi venea cam la 27 de zile. In ultima perioada imi venea normal. Am intretinut relatii sexuale cu iubitul meu atat protejat cat si neprotejat, dar am avut grija mereu. Nu am fost niciodata la un control/ ginecolog ceea ce ar fi trebuit sa o fac pana acum. Ieri, am facut un test de sarcina dar mi-a iesit negativ si o sa il repet peste 2 zile. Simt dureri la ovare dar ciclul tot nu-mi vine. Poate exista si alte cauze de la care sa-mi intarzie menstruatia?

4 răspunsuri:
| Infraverde a răspuns:

Menstruatia poate intarzia din mai multe cauze. Stress, schimbari de temperatura, raceala, sau chiar si boli cu transmitere sexuala. Candidoza poate intarzia menstruatia (daca ai luat antibiotice in ultimul timp s-ar putea sa fi dezvoltat candida).
Teste de sarcina nu sunt foarte precise in primele saptamani, de aceea iti recomand in consult ginecologic ca sa stai linistita. Dar parerea mea e sa nu te ingrijorezi prea tare, menstruatia are toanele ei.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul tau menstrual este unul neregulat nu se poate folosi termenul de INTARZIERE deoarece nu exista un reper FIX fata de care sa te poti raporta. Exista posibilitatea sa fie vorba doar de o dereglare hormonala destul de frecventa dar poate fi vorba si de o sarcina. Se poate considera, aprecia ca este vorba de o intarziere a menstruatiei doar in situatia in care ciclul menstrual este unul regulat in care menstruatia incepe de fiecare data in mod precis sau cu o abatere de maxim 1 zi in + sau - fata de data calculata. In cazul ciclului menstrual neregulat nu se poate vorbi de intarziere a menstruatiei deoarece lipseste reperul de referinta si din acest motiv lungimea acesteia poate fi foarte variabila de la un ciclu la altul astfel ca nimeni nu este in stare sa o determine precis/exact, de obicei nu poate fi nici macar apreciata durata. In conditiile descrise exista si probabilitatea formarii unei sarcini daca sexul a avut loc in perioada fertila sau la ovulatie iar partenerul nu are/nu a avut experienta necesara pentru a reusi sa-si coordoneze si controleze la perfectie ejacularea. Testul de sarcina al carui rezultat sa poata fi considerat corect/valid se poate face numai dupa trecerea a minim 21 de zile de la data ultimului raport sexual pe baza urinei sau dupa trecerea a minim 10 zile de la utimul act sexual in cazul testului pe baza analizei de sange. In cazul in care au aparut anumite semne premenstruale poti astepta inceperea menstruatiei inca o perioada de cateva zile. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Intarzierea menstruatie poate aparea din mai multe cauze: contact sexual neprotejat(cum este cazul la tine), stress, raceala sau vreo infectie urinara. Daca in cateva zile nu vine menstruatia, mergi la un control ginecologic si care sunt cauzele intarzierii menstruatiei.

| Adriana199718 explică:

Mulțumesc mult pentru răspunsuri! Am făcut deja 2 teste și ambele mi-a iesit negativ. Luni merg la un control ginecologic. Vă doresc asemenea multă sănătate!