| Gicu_Donea_2002 a întrebat:

tatal meu este alcoolic si chiar daca nu bea o saptamana tot la bautura se intoarce.Mama zicea ca cand tata era mai tanar s-a dus la o femeie care face tot felul de prostii adica iti da sa bei vin in care ea a pus un plisc de rata si toata viata o sa bei ca o rata,femeia aia a fost in vizita la o ruda de a mea si ea dat o potura care la mijloc avea o cruce taiata apoi fiul ei sa imbolnavit grav iar mama sa a fost la toate bisericile ca sa il scape dar fiului ei si acum ii este frica de ce poate urma, Fratel la femeia aia tot facea lucruri din astea doar ca el punea altceva in bautura:isi spala penisul in vin si le dadea la oameni sa bea multi oameni au murit din urma lor iar altii sau spinzurat dar cei doi au avut o moarte grea cand lea venit timpul sa moara tipau si nu mai puteau de durere... spuneti-mi va rog cum pot sa dezleg acest,, blestem sa ii zicem asa,,? va rog mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Unii oameni care nu vor sa se lase de viciile lor da vina pe puteri supranaturale.
Altii dau vina pe semenii lor pentru esecurile de care au parte.
Ce vreau sa spun este ca tatal tau cauta sa se dezvinovateasca. Dar el este vinovat pentru fiecare picatura de alcool pusa in gura. Pentru ca el singur pune mana pe sticla; nimeni nu-i toarna bautura fortat pe gat.

Posibil sa fie si blesteme, farmece si vrajitorii. Cred ca exista asa ceva. Dar daca omul se teme de Dumnezeu, atunci cel rau nu-i poate face nimic. Caci daca tatal tau s-ar teme de Dumnezeu, atunci ar asculta de El; caci Dumnezeu spune sa nu consumam alcool.
Tatal tau s-a prins singur in cursa; pentru ca nu vrea sa scape de placerile lui pacatoase, nesanatoase.

| minrest a răspuns:

Da, se poate sa ii fi pus un plisc de rata in vin, dar rata nu bea mult si nu bea alcool. Astea sunt superstitii. E alcoolic pentru ca nu a gasit nimic care sa ii placa in viata, si isi provoca placere band alcool, iar cu timpul a devenit dependent.

| Donsavas a răspuns:

Sa lăsăm aceste gânduri paranormale ca sa nu spun "schizotipale" caci nu doresc sa interpretezi greșit. Nu ai cum sa renunți la alcool dintr odată, se face în timp și treptat, asta însemnând ca trebuie sa scadă din cantitatea pe care o consuma. Alcoolul face parte din lista substanțelor care provoacă dependenta fizica. Aceste substanțe sunt renumitele DROGURI. Tatăl tău nu este vrăjit, ci drogat. Misticismele astea nu își au locul. Aici e vorba de știință, nu are loc credința. Înțeleg ca mama ta are o imaginație bogata dar dacă continua așa, nu l va ajuta, cât despre concepțiile dumneaei, sunt de evitat. Este adevărat ca noi nu cunoastem prea bine universul dar nici chiar atât de rătăciți nu suntem. Nu exista oameni cu super puteri sau cunoștințe chiar atât de ieșite din comun. Toți respectam aceleași legi pe care le învățăm încă din scoala gimnaziala. Repeta cursurile orelor de fizica și vei înțelege!

| xerxes1 a răspuns:

Oamenii incearca sa dea vina pe demoni pentru slabiciunile lor din cele mai vechi timpuri.
Cat despre spalatul cu vin, sunt preoti care confunda penisurile cu acadele si nu se mai imbolnavesc.

Răspuns utilizator avertizat
| BuffaloSoldier a răspuns:

Prostii. Probabil a fost coincidenta ca s-a imbolnavit... Eu unul nu cred in toate prostiile. Nu e niciun blesteam, stai calm. Si cu tatal tau ai putea sa vorbesti frumos sa nu bea si daca tot continua poate vorbi cu un psiholog...De la cap porneste

| totuldesprenaturasiaventura a răspuns:

Ti am trimis mesaj