| ralucamirabela a întrebat:

kiss Ajutati`ma si pe mine cu cevaa.crying La geografie ne-a dat niste exercitii care suna asa :
Intr`o tara, in urma cu un an, traiau 2 milioane de oameni.
1)Cati locuitori sunt in prezent in aceasta tara stiind ca rata natalitatii a fost 20 la mie, iar rata mortalitatii 5 la mie si ca in acest an au venit din straintate 444 de oameni, dar au plecat in strainatate 1444 de oameni.

2)Cati oameni s`au imbolnavit in acest an, in aceasta tara, stiind ca morbiditatea a avut valoarea de 444?

Profu` ne-a spus ca raspunsul la 1 este 2.029.000 si la 2 este 1.776. A spuns sa le rezolvam si sa ne dea raspunsurile de mai sus.care l`am scris eu.kiss va rog. dau funda :*

Răspuns Câştigător
| Breakurself a răspuns:

Pai la nr.1 :cu regula de 3 simpla ai asa: natalitatea :20 la 1000, dar la 2000... x => x=40000; mortalitatea : 5 la 1000 dar la 2000000... x => x=10000; acum la acei 2mil de locuitori aduni 40.000, scazi 10.000, aduni pe cei 444 veniti din strainatate si ii scazi pe cei 1.444 care au plecat la capsuni in Spania, rezulta 2.029.000. Mi-e rusine sa spun ca la 2 nu stiu. Daca ai nelamuriri in ce priveste rezolvarea primul subpunct, te rog sa-mi zici. Apropo, azi mi-am facut si eu cont si sincer nu stiu cum/unde primesc mesajele, deci s-ar putea sa nu-ti raspund prompt.

| Breakurself a răspuns (pentru Breakurself):

Sus, la natalitate am vrut sa scriu 2.000.000, nu 2.000

1 răspuns: