| alina si florin a întrebat:

Buna ziua
tatal meu este dependent de alcool (este alcoolic)si as dori daca eu cu mama si sora mea am putea sa il internam la dezalcolizare?
am inteles de la un doctor ca este posibil dar nu am inteles si cum!

cu drag
alina

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Internarea trebuie sa se faca la Sectia de psihiatrie, pentru ca aceasta disciplina medicala se ocupa de diferite forme de intoxicatii ale sistemului nervos central. Problema este daca voi il convingeti sa se interneze, acest lucru este posibil oricand. In cazul in care nu puteti face acest lucru, se mai poate interna atunci cand este beat si face eventual scandal, atunci puteti sa-l duceti la spital si sa cereti internarea pentru dezalcolizare, pe considerentul ca tulbura viata familiei si pentru a-l putea ajuta sa se faca bine.
Trebuie sa stiti ca si ulterior, externarii din spital, trebuie sa se faca tratament si este cam greu sa-i adminstrati pastilele, daca el nu coopereaza.
Puteti incerca sa faceti un consiliu de familie, atunci cand tatal tau este treaz si sa discutati impreuna, care sunt motivele pentru care el bea. De obicei, la baza refugiului in alcool stau mai multe lucruri, printre care sentimentul inutilitatii, insuccesului, insatisfactiei, unor suferinte fizice sau a unei depresii. Dupa ce se clarifica motivatia, se poate ajunge la o intelegere cu el, pentru a-i dovedi ca il iubiti si va pasa de el ca sa iasa din aceasta pasa neagra, care va duce la distrugerea sanatatii lui si chiar la destramarea familiei.
Eu va doresc succes si sper ca sfatul meu sa va poata ajuta.
Mult succes si Dumnezeu sa va ajute sa reusiti.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt doua cai pt internare la dezalcoolizare:
1. benevol, cand tatal tau accepta sa fie internat
2. prin hotarare judecatoreasca definitiva si obligatorie.
Doar pt ca asa vreti voi, nu se poate.

Bula
| Bula a răspuns:

Sunt doua cai pentru internare la dezalcoolizare:
1. benevol, cand tatal tau accepta sa fie internat
2. prin hotarare judecatoreasca definitiva si obligatorie.
Doar pentru ca asa vreti voi, nu se poate.

| mara_9541 a răspuns:

Draga mea, trebuie sa vrea si el! cand e limpede la cap discutati toate cu el, cu calm.nu ii reprosati tot timpul si nu va certati cu el.mai devreme sau mai tarziu isi va da singur seama ca alcoolul ii face rau.