| Vulpe_Cristian_1998 a întrebat:

Bună ziua, TPU! Mă tot gândesc de ceva timp la o ţigară electronică, şi aşi vrea să vă întreb ceva, dacă fumez din ea (ţigară electronică) cu aromă de mere, de exemplu, dăunează? Din câte ştiu eu este abur, şi totul depinde de aromă. Eu asociez fumul de la electronică cu cel al narghilelei.

P.S : Am 14, fumez ocazional. Fără sfaturi de genul : "Lasă-te! ...etc"

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Tigarea electronica chiar daca nu are gudroni (cei ce provoaca cancerul0 are nicotina care se zice ca-i si ea cancerigena dar mai putin. acuma daca tragi o tigara pe zi sau doua nu-i un capat de tara dar imi pare ca esti cam prea tanar.

| Flory1243 a răspuns:

In pacate tigarile electronice nu au fost testate suficient de cand au aparut, deoarece nu fac parte din aceeasi categorie ca si tigarile reale. totusi in ultima perioada de timp s-a demonstrat ca tigarile electronice sunt toxice si cancerigene prin substantele pe care la contine aburul acestora. acest lucru a fost confirmat si de organizatia mondiala a sanatatii (OMS). desi in ultima perioada sunt din ce in ce mai la moda, se pare ca totusi sunt periculoase, si daca veti cauta pe internet veti vedea foarte multe persoane care se plang de mai multe simptome date de acestea. in locul tigarii electronice exista alt dispozitiv numit inhaler cu nictotina, desi nu cred ca exista inca la noi in tara spre vanzare.

| Vulpe_Cristian_1998 explică (pentru Flory1243):

Nu cred ca m-ai inteles, o aroma de mere cum ar putea fi toxica? Un coleg si-a luat si cand am tras si eu nu era aceeași senzatie de tuse gen ca la tigarea normala. Cam care ar fi aceste simptome?

| Madyca17 a răspuns:

Nu am auzit pe nimeni sa pateasca ceva de la tigare electronica. Stiu foarte multe persoane care in ultimul timp si-au luat tigari electronice. Majoritatea le-au folosit un timp apoi s-au lasat de tot de ''sportul asta''.

Eu ti-o recomand, este mult mai buna.

| Vulpe_Cristian_1998 explică (pentru Madyca17):

Unii spun că este cancerigenă, dar eu cred că ei se referă la armomele de nicotina...

| Madyca17 a răspuns (pentru Vulpe_Cristian_1998):

Cadre medicale fumeaza si nu au nimic (spun asta pentru ca am si eu in familie pe cineva)...