| user00099678 a întrebat:

Bună ziua, TPU! Vin cu o întrebare. În urmă cu ceva timp, am avut câte două vise legate de avort și viol, care au fost extrem de urâte. Ce pot înseamna aceste vise? Menționez că sunt adolescentă și am avut niște traume în trecut, iar în prezent am niște probleme emoționale, care cu greu dau să mă vindec. Dacă știți motivul și răspunsul corect, atunci vă rog, dacă doriți, să îmi răspundeți. Vă mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există răspuns corect la întrebarea aceasta. Coșmarurile ca și alte vise sunt produse ale creierului. A atribui semnificație suplimentară unor vise, a le interpreta ca ceva important pentru viața din timpul zilei, este o preocupare umană foarte veche, dar controversată. Unele sunt premonitorii, altele denotă dorințe ascunse în subconștient, sau sunt pur și simplu descărcări ale tensiunilor emoționale.

| T0T a răspuns:

Visele sunt o dovadă că încă nu ai trecut peste acele traume și sunt prezente în subconștientul tău, poate chiar și în conștient.

| anonimg a răspuns:

Motivul il stim: trecutul.
Raspunsul, solutia la problema este ca inainte de culcare sa te pleci pe genunchi, si in cuvintele tale -in gand sau cu voce tare- sa Il rogi pe Dumnezeu sa iti dea un somn odihnitor.
O sa vezi cat de placute vor fi noptile. Nu uita ca dimineata sa Ii si multumesti.

| Alverto a răspuns:

Nu, nu înseamnă absolut nimic. La fel ca acele vise in care visezi șerpi, bani sau mai știu eu ce iar olderii întreabă ce înseamnă. Visele sunt legate de realitate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Visele pot avea uneori legătură cu trăirile tale interioare...alteori apar pur și simplu. Legat de traume, ar trebui să stai de vorbă cu un psihilog, dacă nu o faci deja. Faptul că poți împărtăși cu cineva problemele tale face enorm.