| marymaryanne a întrebat:

Buna ziua tuturor.am o intrebare la care va rog sa-mi raspunda doar persoanele care cunosc cazul.sotului meu i sa descoperit ca are deviatie de sept mare si voiam sa va intreb daca nu se opereaza ce urmari poate avea? lui ii este fff frica sa se opereze.va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Draga Mary, si sotul meu are deviatie de sept si pot sa-ti spun ca tot de frica, nici el nu s-a operat pana acum. La el, aceasta frica se datoreaza faptului ca acum vreo 5-6 ani s-a operat de polipi, operatie ce i-a fost facuta aproape pe viu, adica numai cu anestezie locala si care l-a durut la culme (desi medicii sustin ca aceasta este cea mai usoara operatie). Pe de alta parte, internat fiind, a auzit un alt pacient cam cum decurge operatia de deviatie de sept si s-a ingrozit si mai tare, deoarece, tot sub anestezie locala, pacientului ii este corectata deviatia prin cioplirea osului cu ajutorul unui ciocanel si a une daltite (medicale, fireste). Deci omul vede si simte tot si nu cred ca este f. placut pentru. nimeni sa i se bata cu un ciocan in fata. Intre timp, am auzit ca la unele spitale, operatia de polipi si de deviatie de sept se face cu anestezie generala si atunci omul nu mai simte nicio durere. Singura durere resimtita este cea postoperatorie, dar care este inevitabila. Deci, sfatul meu este sa cautati un medica care realizeaza aceasta operatie cu anestezie generala (conditia fiind ca sotul tau sa nu aiba afectiuni ale inimii) si atunci totul va fi ok. Si msotul meu va merge vara asta sa se opereze. Sanatate maxima!

4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

In afara de estetic, deviatia de sept nu prea are urmari. Doar in cazuri "grave" poate sa favorizeze sforaitul, sinuzita, curgerea de sange din nas si poate sa obstructioneze respiratia nazala.

| Floreenofficial a răspuns:

Nu sunt deloc adeptul operatiilor... dar daca asta e singura solutie care poate da ceva rezultate bune atunci merita... sad

| Alexxe a răspuns:

Eu am deviate de sept din nastere. Pana la 12 ani, imi curgea in fiecare zi, sange din nas. Dupa aceasta varsta, s-a oprit subit. Totusi imi mai curge cand : Fac efort fara incalzire, stau in soare mult. Urmarile sunt aceleasi ca la mine, cu timpul se corecteaza cate un pic, dar o sa ii mai curga sange din nas din cand in cand.

| nimenidenicaieri_1243 a răspuns:

Si eu am deviatie de sept. mi s-a spus sa ma operez inca de anul trecut, dar nu am facut asta.eu nu pot respira bine pe nara unde este deviatia, dar nu cred ca se poate intampla ceva grav. oricum ar trebui sa se consulte cu un medic. e cel mai bine.