| Felii a întrebat:

Buna ziua! Urmează sa îmi pun aparat dentar fix iar ortodontul, a spus ca ar trebui sa îmi extragă patru dinți definitivi (premolari) pentru a îmi pune aparatul.
Eu am câteva îndoieli deoarece sunt totuși patru dinti. Credeți ca ar fi ok, sau cei care aveți sau ați avut aparat, ați fost nevoiți sa va extrageți dinti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mihai0101 a răspuns:

Eu zic ca nu merita sa-ti scoti dinti pentru asa ceva.
Si apropo incearca si alt dentist un pic mi se pare ciudat stiu pe cineva cu aparat dentar dar nu ia scos dentistul nici un dinte.

2 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Prezent. Mi-am scos 4 molari, nu premolari, adică ăia mai mari. Până acum tratamentul este excepțional.

| Yuoia a răspuns:

Merita sa-ti scoti premolarii (care totusi ajuta la masticatie) pentru... pentru ce? Ca sa dai nu stiu ce forma dintilor tai? Eu zic sa renunti. Inainte oamenii nu-si puneau aparat dentar. Unii aveau dintii drepti, altii strambi, dar aveau unicitate, farmec si mai ales aveau dantura sanatoasa.