Întrebare recomandată | TedoraTeo a întrebat:

Numele meu e Teo si acum cateva zile am fost la o consultatie stomatologica avand in vedere purtarea unui aparat dentar. Dupa o anumita investigatie ortodonta mi-a spus ca singura solutie ar fi sa imi extraga premolarii superiori pentru a creea spatiu deoarece dintii mei sunt foarte inghesuiti. Dupa extractie urmeaza sa imi pun aparatul si intr-o perioada de 1-2 ani dintii ar trebui sa mi se alinieze corect. Problema mea este ca nu stiu daca merita sa scot acei premolari care se afla intr-o stare foarte buna. Daca ati trecut cumva prin asa ceva, va rog sa ma sfatuiti si eventual sa imi povestiti cum ati reusit sa treceti peste complexul de a avea 2 dinti lipsa.

P.S.: Am aproae 18 ani.

Astept un raspus cat mai urgent posibil! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andruşcă a răspuns:

Si mie mi-a scos 2 premolari cand am avut aparatul dentar.

Nu am absolut nici un complex. Lipsa acelor premolari nu te afecteaza in absolut nici un mod negativ. Doar faci loc dintilor sa se alinieze. Nu afecteaza in nici un mod vorbitul, mancatul, sau altceva.

E o prostie sa-ti para rau dupa premolarii aia 2. Intre a avea gura stramba pe viata sau a avea dantura perfecta cu 2 premolari lipsa(care oricum nu ti-ar fi adus nici un beneficiu in plus), ce varianta preferi?

In caz ca ti-e frica de scoaterea lor, n-ai de ce. Scoatarea lor dureaza mai putin de 30 de secunde si nu simti absolut nimic. Mai mult astepti sa-si faca efectul anestezia. Mie dupa ce mi-a scos nu a fost nevoie sa iau nici o pastila ca nu ma durea nimic. Trebuie doar sa mananci cu grija in primele 2-3 zile, apoi spatiile unde au fost dintii se inchid si poti manca normal.

Ar trebui sa fii bucuroasa, aparatul e destul de scump si nu multa lume si-l permite. Daca tot ai acum ocazia, profita de ea.

| TedoraTeo explică (pentru Andruşcă):

Imi e greu sa ma obisnuiesc cu ideea ca la 18 ani o sa am "gauri" prin gura. Daca spui ca la tine nu a existat niciun fel de complex atunci cred ca voi recurge si eu la aceasta interventie.

Ai perfecta dreptate cand spui ca nu toata lumea isi permite asa ceva. Acesta este motivul pentru care le sunt foarte recunoscatoare parintilor pentru acest efort finaciar pe care il fac.

Multumesc mult pentru raspuns!

5 răspunsuri:
| Trandafiiiiiiiiiiiraș a răspuns:

Am primii 4 dinti de jos strambuti daca pot spune asa iar aia doi din fata sunt ca lopetile, unu e putin incalecat peste celalalt.Pana acum lumea mi-a spus ca am un zambet frumos.Gandeste-te ca daca dantura ta e intr-o stare buna nu are rost sa faca extrageri de la varsta asta.Sunt si vedet cu dantura imperfecta daca asta te ajuta. http://www.google.ro/......tp?/imgres

| TedoraTeo explică (pentru Trandafiiiiiiiiiiiraș):

Asta e lucrul care ma pune in impas. Pe mine ma deranjeaza mult aspectul dintilor dar nu stiu daca arata chiar atat de urat incat sa fac o asemenea schimbare. Imi e greu sa fac o alegere in privinta asta...o sa ma mai gandesc.

Multumesc! happy

| ServicePC a răspuns:

Mergi la inca doua cabinete si vezi ce spun si pe urma iei o decizie impreuna cu parintii

| TedoraTeo explică (pentru ServicePC):

Am fost impreuna cu parintii la acel cabinet insa ei nu ma pot sfatui in niciun fel fiind in necunostinta de cauza.

Iti multumesc pentru sfat!