| porto89 a întrebat:

va rog din suflet in afara de un consult sunteti singura mea sansa.aseara dupa ce am depasit un pic limita cu alcoolul am vomat si cand m-am sters la gura cu un servetel era plin de sange.mentionez ca eu nu stiu sa am probleme grave nici nu sunt un impatimit al alcoolului si nici nu vomez des maxim de 2-3 ori pe an. e prima oara cand vomez in afara de ce trebuie si sange.va rog mult astept un raspuns de unde trebuie si de la cineva care cunoaste.va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Nu ai baut cumva vin rosu si ai crezut doar ca e singe? Sau ai mincat intre timp ceva cu ketchup si la fel e? Daca nu ai avut dureri de stomac, chiar de a fost un pic de singe (alcoolul nu face bine nicidecum organismului cind intreci masura cu el), nu cred ca a fost ati de grav. E bine insa un timp sa nu mai bei deloc. Minim citeva zile.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibil sa fi facut o boala care se numeste sindrom Mallory-Weiss, o ruptura a mucoasei esofagului din cauza efortului de varsatura. Ar trebui sa te vada urgent un gastroenterolog.

| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Ceea ce ți s-a întâmplat nu este normal.
Cum spune și site-ul,problemele de natură medicală trebuie asistate cu asisență medicală,noi îți putem doar un sfat,bun dau nefolositor.
Eu cred că ai ceva la ulcer sau ficat,sau din cauza alcoolului prea mult a fost o reacție pe moment a ficatului sau a ulcerului.
Acesta este părerea mea. Trebuie să consulți neapărat un doctor bun și să îți faci analize, nu poți sta așa.
Dacă zici că este prima oară când vomezi cu sânge este întradevăr o porblemă, deci trebuie urgent să te duci la medic.

Sper că răspunul meu te-a ajutat!
Succes la medic!
Numai bine!
Ai grijă de tine și nu depăși limitele alcool-ului!

| Belciu a răspuns:

Pot fi varice pe esofag. S-ar putea sa cedeze la aloe si galbenele. Pentru toate bolile digestive e indicata si o cura cu argila. Mie imi cade bine argila lui Bocan, dar nu in apa cum se recomanda, ci mestecat un bob dupa masa si luat un pic de ceai peste el. In acest fel unge tot tubul digestiv cu namol si repara.

| mrnmarius a răspuns:

Mergi la consult de urgenta si vezi sa nu ai ceva ulcer, cu ficatul nu cred sa fie problema atata timp cat nu bei des. Eu am avut un inceput de ulcer si l-am tratat cu sirop la indicatiile doctorului:
http://www.suplimente-naturiste.com/101-noni-lichid-sirop-noni.html

| ioanacoco a răspuns:

Se poate sa ai ceva fara sa stii. Mergi si la control. Am vazut la cineva ceva de genu', nu e nimic grav, doar ca poate nu ai fost obisnuit cu alcoolul, se poate sa ai prbl cu ficatul. Cu siguranta happysad