| DeeaaT a întrebat:

BUna ziua. Sunt Amylin si sunt disperata. Am inceput o folie de anticonceptionale Diane 35 in prima zi de menstruatie (adica pe 4septembrie). Prima Pastila a fost luata la ora 14 iar urmatoarea la ora 23 : 35. Insa, in jurul orei 02.2:30 am vomat nu nu am continuat sa mai iau Tin sa mentionez ca am avut dureri puternice ale abdomenului inferior, si am luat in paralel la ora 18 o pastila No-spa. De obicei menstruatia dura in jur de 5-7 zile, insa suntem in data de 12 si abia acum nu am mai avut nicio scurgere. Dar, pe 10 septembrie, am avut contact sexual neprotejat, nu a ejaculat in mine dar stiu despre lichiul preejaculator care contine spermatozoizi avand in vedere ca atunci cand spunea ca simte s-a retras s-a masturbat ca sa ii vina, s-a sters cu un servetel umed si uscat... am mai stat in jur de 10 minute, si am continuat inca o data,.a treia oara s-a intamplat cu prezervativ iar a 4a, din nou fara si a ejaculat pe mine. intrebarea este : Pot ramane insarcinata daca nu a ejaculat in mine, am luat anticonceptionale pe care le-am vomat, si am fost si intr-o zi de menstruatie cand inca sangeram? va multumesc din suflet.

Răspuns Câştigător
| DomnisoaraPapusica a răspuns:

Buna, Amylin!

Cred ca cel mai potrivit sfat in momentul de fata este sa te duci sa vezi un ginecolog, apoi un endocrinolog. Probabil este o dereglare hormonala, dar cel mai bine este sa fii sigura. Ceea ce iti recomand eu ca sa dispara durerile si menstruatia sa se regleze este ceaiul de coada-soricelului. Trebuie sa ai incredere in planta asta pentru ca este medicamentul minune al femeilor. Bea doua cani pe zi pana te duci la cineva specializat si ii vorbesti de problemele tale.
De asemenea, starile de voma in timpul sangerarilor sunt un efect al menstruatiei. Poate corpul tau era prea slabit ca sa suporte anticonceptionalele. Eu nu sunt o fana a lor, asa ca ti-as recomanda sa renunti la ele si sa gasesti o alta masura de protectie.
Nu poti fi sigura daca esti sau nu insarcinata. Anticonceptionalele pe care le-ai vomat nu au avut timp sa isi faca efectul intru totul.
Cat despre lichidul preejaculator, nu este atat de "puternic" incat sa provoace o sarcina. Dar cum spuneam, trebuie sa te consulte mai intai un ginecolog specializat.

Sper ca te-am ajutat si sa auzim de bine!

| DeeaaT explică (pentru DomnisoaraPapusica):

Multumesc frumos :* dar in cce masura rezi ca as putea ramane insarcinata? big grin sad

| DomnisoaraPapusica a răspuns (pentru DeeaaT):

Atata timp cat nu a ejaculat inauntru, 15% sanse ca tu sa ramai gravida, in special daca ai vomitat anticonceptionalele.

| DeeaaT explică (pentru DomnisoaraPapusica):

multumesc. te pup :*

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
NU este nicio sarcină, actul sexual nu trebuie consumat în perioada menstruală!
Pa, pa.

| DeeaaT explică (pentru Legiuitoarea):

Multumesc fumos... sper sa ai dreptate! Doamne ajuta! Nu-mi mai trebuie! te pup :*

| DeeaaT explică:

Multumesc frumos:* numai bine