| spaimaspaima a întrebat:

va rog sa ma ajutati cu interpretarea unui examen RMN la coloana : Cervicala : Mici osteofite anterioare : C3-C4, C6-C7
Minima portuzie discala posterioara C3-C4 ce amprnteaza usor dura.

Toracala : Nouli Schmorl toracal inferior
Portuzie discala postero-laterala stg. T5-T6 ce amprenteaza dura.

Simptome : Oboseala intre cervicala si toracala, uneori usoara amorteala la degetele mici de la mana stanga, si durere pana la cot sunt normale simptomele la ce mi-a iesit pe RMN? Multumesc frumos sa va dea Dumnezeu sanatate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Uvox a răspuns:

Da. Sunt. Eu am avut probleme cu C5-C6 si tot mâna stângă amorțita (din umăr), cotul si primele 2 degete. Ca idee am inteles ca dupa care degete sunt amorțit se poate aprecia care vertebre sunt afectate.
Interpretarea trebuie facuta de cineva specializat, noi acum doar de dăm cu parerea.
Oricum, sanatate.

Bula
| Bula a răspuns:

Uzura normala la coloana vertebrala.
Cu timpul se va uza si mai mult, va trebui sa inveti sa traiesti cu simptomele care le asociaza.