| spaimaspaima a întrebat:

Buna TPU ` Am facut un RMN la coloana zona cervicala si toracala si vreau sa stiu cat e de grav simptome : doar oboseala in zona toracala mai sus spre cervicala. Multumesc, funda! Rezultatul : Coloana cervicală: Rectitudine de profil.
Deshidratarea discurilor intervertebrale C3-C4, C5-C7.
Mici osteofite anterioare C3-C4, C6-C7.
Minimă protruzie discală posterioară C3-C4 ce amprentează uşor dura.
Cordon medular de aspect normal.
Canal vertebral calibru normal.
Găuri de conjugare libere.

Coloana toracală: Noduli Schmorl toracal inferior.
Protruzie discală postero-laterală stg. T5-T6 ce amprentează dura.
Cordon medular de aspect normal.
Canal vertebral calibru normal.
Găuri de conjugare libere

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Simonasimona1992 a răspuns:

Nu sunt foarte grave chestiile, in sensul ca le poti trata si tine sub control. Ai grija totusi, pentru ca ai ceva afectiuni acolo. Nu le poti lasa netratate pentru ca se vor agrava cu siguranta.
Mergi neaparat la un kinetoterapeut / fizioterapeut si urmeaza-le instructiunile. Va fi bine!