| madutza_ubytzik a întrebat:

Buna ziuna! Azi am fost la medic si mi-a spus ca am conjuntivita si mi-a dat o reteta. Pe reteta este acid boric pe care sa il dizolv intr-un litru de apa si sa imi curat ochiul inainte de tratament. Dar am si eu o intrebare: apa in care se dizolva acidul boric trebuie fiarta si racita? Va multumesc si astept raspuns urgent! Primul raspuns bun primeste

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, in apa fiarta si racita.

4 răspunsuri:
| Alistair a răspuns:

Poti face si asa deoarece apa de la robinet contine clor sau poti sa folosesti apa distilata care se gaseste la farmacie.

| Veme a răspuns:

Apa trebuie incalzita, apoi adaugi acidul boric ( in apa calda) si apoi lasi sa se raceasca. Acidul boric se dizolva foarte greu in apa rece. Cand incalzesti apa favorizezi dizolvarea acidului boric in apa.

| pwp a răspuns:

Ai 2 variante:
1.cu apa de la robinet. o fierbi si o lasi sa se raceasca
2.cu apa imbuteliata. o amesteci direct cu acidul boric

| Mişu_7703 a răspuns:

Nu, dar ai vrea sa folosesti apa plata imbuteliata, e mai curata. pur si simplu dizolvi si te stergi.