| Aysa19 a întrebat:

Bunaacrying deci help mee crying

Acum cateva zile am baut ceva dupa o colega iar acum am ceva la gura adica se numeste herpes.

Cum il "pot ajuta" sa dispara mai repede :d?

PLEASE HELPlove struck

fundacrying raspunsului care chiar e de ajutor:-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ana_6509 a răspuns:

Te duci la farmacie si cumperi plasture antiherpetic, iti va fi de mare ajutor sau poti lua unguent aciclovir, e foarte bun( cu asta m-am dat si eu cand am avut herpes si mi-a trecut foarte repede).

19 răspunsuri:
| doctoru a răspuns:

Ti-a mai iesit pana acum? daca nu te-ai ales cu asta (e virus si nu mai dispare din corp... o sa apara mereu cand e sistemul imunitar scazut). de tratat se trateaza cu aciclovir. e o alifie si se da pe rana(atentie sa nu mananci sau sa inghiti din greseala substanta). Bafta!

| Romancutza a răspuns:

Termenul de "herpes" este cunoscut in popor, fiind atribuit mai ales leziunilor buzelor. Majoritatea celor afectati de herpes, considera ca herpesul este o boala usoara, fara complicatii, pe care o "trateaza" singuri la domiciliu cu diverse "leacuri babesti", cum ar fi pasta de dinti, otetul, scrumul de tigara, frunzele de varza, lingura de lemn incinsa, ness. Este bine ca herpesul sa se trateze inca de la primele semne, care constau in mancarime, usturime si chiar durere.
Herpesul este cauzat de virusul herpetic si se manifesta prin aparitia la buze sau in apropierea buzelor a unor basici cu lichid.
Infectarea cu virusul herpetic este deosebit de frecventa; conform statisticilor, 70 - 80 % din populatia in varsta este purtatoare de virus. Virusul se raspandeste prin contact, de la om la om. In multe cazuri, ne infectam fara sa ne dam seama. Cand simptomele au trecut si leziunile s-au vindecat, credem ca totul este in ordine. Din pacate, nu e asa. Virusul herpetic, prin intermediul nervilor senzitivi, ajunge, din mucoasa bucala, in ganglionii nervosi, mai ales in ganglionii senzitivi, unde continua sa traiasca in mod latent si asteapta ca sanatatea noastra sa fie alterata (de exemplu, in caz de febra, indigestie, traume psihice, stres, menopauza etc). Atunci se activeaza din nou. Se inmultesc si cauzeaza simptomele specifice herpesului. In fiecare din noi se ascunde virusul herpetic, dar, la persoanele la care s-a activat o data, va aparea intotdeauna. Slabirea sistemului imunitar faciliteaza aparitia simptomelor, care se pot repeta chiar si lunar.
Se cunoaste intr-o mai mica masura faptul ca exista mai multe tipuri de virusuri herpetice.
Din aceeasi familie cu virusul herpetic care apare pe buze si se numeste HSV-1 (herpes simplex virus 1) face parte si virusul Varicella, care declanseaza varicela - boala de care am suferit multi dintre noi in copilarie. Dupa perioada de infectare, acest virus se comporta la fel ca ceilalte tipuri de virusi. Ramane in organism intr-o forma latenta, in celulele nervoase ale coarnelor posterioare medulare si, cand organismul este slabit, in etapa de adult sau chiar la o varsta mai inaintata, declanseaza boala numita zona zoster, care nu numai ca este neplacuta, cu un aspect urat, dar este si dureroasa. In schimb, virusul numit la fel de simplu, HSV-2 (herpes simplex virus 2), afecteaza organele genitale, cauzand in aceste zone vezicule si chiar ulceratii; se raspandeste pe cale genitala si la nastere poate cauza complicatii. Recent, s-a observat ca virusurile herpetice 1 si 2, in culturile experimentale de tesuturi, pot induce transformarea celulelor sanatoase in celule maligne si pot cauza dezvoltarea tumorilor canceroase.
Trebuie sa mentionam faptul ca herpesul care apare foarte des poate cauza si probleme psihice. Herpesul ingreuneaza relatia cu partenerul, chiar poate fi un impiediment in indeplinirea sarcinilor de serviciu (sa ne gandim, de exemplu, la angajatii din sistemul sanitar sau alimentar). Aparitia sa frecventa creaza o stare de tensiune permanenta si groaza la gandul ca simptomele s-ar putea ivi in momentul cel mai nepotrivit. Inclusiv astfel de factori psihologici pot declansa herpesul.
Ce este de facut pentru a scapa de herpes?
Unul dintre primii pasi pentru a scapa de herpes este sa va fortificati sistemul imunitar. Pentru intarirea sistemului imunitar puteti folosi cateva preparate din gama produselor naturale oferite de CaliVita International.
Unul din cele mai moderne si mai accesibile produse naturiste este VirAgo. Acesta este produs din componente exclusiv naturale, destinat in mod special protectiei organismului impotriva bacteriilor si virusilor si recomandat cu precadere in tratamentul impotriva herpesului.
Plantele din compozitia produsului VirAgo
- Frunza de maslin. Are proprietati antimicrobiene. S-a constatat ca este eficienta in afectiunile virale, bacteriene si fungice, respectiv in alergii si sindromul oboselii cronice.
- Echinacea. Este una din cele mai cunoscute plante cu efecte imunostimulatoare si antivirale. Impiedica raspandirea virusului herpetic si gripal, imbunatateste sistemul nespecific de aparare al organismului, impiedica inmultirea agentilor patogeni.
- Lizina. Deoarece lizina se poate fixa in locul argininei (aminoacid necesar inmultirii virusului herpetic), impiedica inmultirea virusului si dezvolta un efect antiviral puternic.
- Pau d'Arco. Proprietati imunostimulatoare, antibacterian, antifungic, antiparazitar, antiviral, antioxidant, analgezic, antiinflamator. Este utilizat cu succes si in candidoze.
- Gheara matei. Este unul dintre cei mai eficienti imunostimulatori. In plus, are proprietati antiinflamatoare si antivirale.
- Zincul. Este indispensabil pentru functionarea sistemului imunitar

Cum prevenim aparitia herpesului?
Pentru a preveni infectarea sau reinfectarea cu virusul herpetic, nu trebuie sa folosim aceleasi pahare sau tacamuri utilizate de persoanele infectate, nu sarutati persoane care au herpes, schimbati periuta de dinti dupa ce herpesul a disparut, pentru a preveni reinfectarea.
- Se tamponeaza zona cu alcool (vodca, whisky) sau cu cafea rece.
- Se unge herpesul de 2-3 ori pe zi cu o alifie cu propolis.
- Se beau zilnic 2-3 cani cu infuzie de "trei frati patati".
- Se taie o capsula de vitamina E sau de vitamina A si se unge herpesul cu uleiul din interior.
- Se pun comprese cu infuzie din frunze de fragi.
- Se zdrobesc cateva flori proaspete de galbenele, se inmoaie un tampon in sucul obtinut si se tamponeaza herpesul.
- Se tamponeaza zona cu tinctura de propolis.
- Se pun comprese cu suc proaspat de portocale si mere.
- Se unge herpesul cu alifie de galbenele sau de roinita.

| BloodMagickNecromance a răspuns:

Pentru a preveni infectarea sau reinfectarea cu virusul herpetic, nu trebuie sa folosim aceleasi pahare sau tacamuri utilizate de persoanele infectate, nu sarutati persoane care au herpes, schimbati periuta de dinti dupa ce herpesul a disparut, pentru a preveni reinfectarea.

* Se tamponeaza zona cu alcool (vodca, whisky) sau cu cafea rece.
* Se unge herpesul de 2-3 ori pe zi cu o alifie cu propolis.
* Se beau zilnic 2-3 cani cu infuzie de "trei frati patati".
* Se taie o capsula de vitamina E sau de vitamina A si se unge herpesul cu uleiul din interior.
* Se pun comprese cu infuzie din frunze de fragi.
* Se zdrobesc cateva flori proaspete de galbenele, se inmoaie un tampon in sucul obtinut si se tamponeaza herpesul.
* Se tamponeaza zona cu tinctura de propolis.
* Se pun comprese cu suc proaspat de portocale si mere.
* Se unge herpesul cu alifie de galbenele sau de roinita.

| TąNyą a răspuns:

Bre nu stiu ce sa spun... in afara de a astepta. n-am avut pentru ca eu niciodata nu beau dupa persoane. adica doar ce e din familie in rest nu. Pt ca ei pot avea probleme si sa iau si eu si mai bine cumpar decat sa beau de la ei. Deci sfat : numai bea dupa alte persoane. vrei nu vrei. te poti alege cu ceva.

| judgement a răspuns:

Fuguta la farmacie si iti spun ei ce crema sa cumperi, e in jur de 15ron, deci nu este prea scumpa...

P. S. este unguent

| Ganduri albe a răspuns:

Si eu am avut asa ceva si am folosit o crema care se ia impreuna cu niste pastile...pastilele de 3 ori pe zi si crema de mai multe se numesc aciclovir. In afara de asta am folosit mult ceai de musetel si herepesul mi-a disparut intr-o samptamna... sper sa iti fie de folos raspusul meu te pup dulce si nu te sfatuiesc sa mai bei dupa cineva indiferent cat iti este de sete! :*

| Iuliaana a răspuns:

Mm...crema de galbenele

| alexutsuuu a răspuns:

Iti recomand plasuri Compleed.Sunt f bune!

| AndreeaSiAndra a răspuns:

Pentru a preveni infectarea sau reinfectarea cu virusul herpetic, nu trebuie sa folosim aceleasi pahare sau tacamuri utilizate de persoanele infectate, nu sarutati persoane care au herpes, schimbati periuta de dinti dupa ce herpesul a disparut, pentru a preveni reinfectarea.
Si uite si niste metode de a scapa de herpes :
* Se tamponeaza zona cu alcool (vodca, whisky) sau cu cafea rece.
* Se unge herpesul de 2-3 ori pe zi cu o alifie cu propolis.
* Se beau zilnic 2-3 cani cu infuzie de "trei frati patati".
* Se taie o capsula de vitamina E sau de vitamina A si se unge herpesul cu uleiul din interior.
* Se pun comprese cu infuzie din frunze de fragi.
* Se zdrobesc cateva flori proaspete de galbenele, se inmoaie un tampon in sucul obtinut si se tamponeaza herpesul.
* Se tamponeaza zona cu tinctura de propolis.
* Se pun comprese cu suc proaspat de portocale si mere.
* Se unge herpesul cu alifie de galbenele sau de roinita.
Alimentele ce conţin fier te apără de virus:

- ficat de porc şi pateu de ficat
-alune, arahide sau nucă
-seminţe de floarea-soarelui
-mazăre
-spanac
-varză de Bruxelles
-gălbenuş de ou
Herpesul apare întotdeauna când ai o imunitate foarte scăzută, astfel că noi trebuie să avem grijă să ne întărim sistemul de autoapărare, iar produsele naturiste vă pot ajuta în acest sens. Aşadar, puteţi alege:

Imunactiv TM - Protejează împotriva îmbolnăvirilor virale şi bacteriene, îţi întăreşte organismul, îl face mai puternic. Atunci când te trezeşti cu un herpes, este cazul să faci un tratament mai îndelungat pentru a nu te mai confrunta mereu cu această problemă.

Administrare: 2 tablete/zi.
Preţ: 37 de lei

Ulei de eucalipt (Fares) - Este bine-venit în cazul infecţiilor, deoarece împiedică răspândirea acestora. Te poate ajuta când apare herpesul, la diverse răni, dar acesta e foarte util şi în cazul ulceraţiilor şi chiar atunci când este vorba de o înţepătură de insecte. Uleiul de eucalipt poate scădea febra şi te simţi dintr-o dată revigorat.

Administrare: Se aplică un pansament îmbibat în ulei pe herpesul respectiv.
Preţ: 8 lei

Aur Derm Mimoza - Te ajută în cazul herpesului, psoriazisului, a zonei zoster sau la arsuri.

Administrare: masaj pe locul afectat.
Preţ: 30 de lei

Haritaki – Herba Ayurvedica - Atunci când te trezeşti tot timpul cu câte un herpes, trebuie să faci un tratament de trei-patru luni, pentru a putea scăpa de aceste probleme. Te poate ajuta şi în cazul în care puterile ţi-au scăzut, te simţi fără vlagă. Pe lângă aceste avantaje, este şi un tonic digestiv foarte bun, dând rezultate în flatulenţă, constipaţie, hiperaciditate gastrică.

Administrare: 1 capsulă de 3 ori/ zi.
Preţ: 30 de lei

Guduchi Herba Ayurvedica - Având în vedere faptul că herpesul apare întotdeauna la o imunitate scăzută, acesta te poate ajuta făcând un tratament cursiv de treipatru luni. Bărbaţii care se confruntă cu astfel de probleme pot folosi liniştiţi acest produs, deoarece îi ajută să-şi îmbunătăţească viaţa sexuală.

Administrare: 1 capsulă de 3/ zi.
Preţ: 30 de lei

Produsele prezentate le puteţi găsi în magazinele de profil naturist, din Splaiul Independenţei nr. 2 K şi din str. Lipscani nr. 104.

Tratează-te cu ceai de urzică

| adutza12 a răspuns:

Poti incerca plasturii compeed http://www.farmaciastejara.ro/plasturi-pentru-herpes-compeed-p-772.html iti dau link-ul ca sa ai idee cum arata, intreaba la farmacie de ei.

| SunShine a răspuns:

Cu crema sau daca nu pui acolo pasta de dinti si se va usca si iti va trce am avut si eu...

| Aysa19 explică:

Mda a baut ea de al minestraight face

ii era f setehappy

| Aysa19 explică:

Multumesc la toti:*.

Pai nu am mai avut crying sper s nu-mi mai apara crying

| Patriii a răspuns:

Mergi la farmacie, acolo o sa afli ce este mai bunhappy

| Georgy1033 a răspuns:

Si mama mea are herpes ei ii apar cand este stresata oricum du-te la farmacie ci cere anti herpes iti va da ceva ca sa nu se mai vada si sa se vindece

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumpără Aciclovir.Este o cremă, o foloseşti pe herpes şi în câteva zile îţi trece. Farmacista mi-a spus că în aproximativ 7 zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Herpesul ce apare asa usor, e o consecinta a faptului ca sistemul tau imunitar nu prea face fata, iti recomanda sa consumi mia multe lichide, sa faci o cura de dezintoxicare si eventual sa iei ceva suplimente naturale pentru stimularea imunitatii in acest caz recomand produsul VirAgo de la Calivita http://www.cali.ro/78-virago-creste-imunitatea.html de asemenea o data ce ai contactat herpesul ai nevoie de un tratament, de aceea recomanda aspirina naturala White Willow http://www.cali.ro/......-alba.html

| daria_5375 a răspuns:

Cumpara de la farmacie un unguent care se numeste: "Aciclovir". nu e scump. in 2-3 zile trece. si te sfatuiesc sal pastrezi, pentru ca daca tia aparut odata, inseamna ca va mai reaparea. ai prins virusu asta al herpesului, de care nu se mai scapa.:d bafta