| Punctulets_2945 a întrebat:

Fretele meu are un herpes de cateva zile si in dimineata asta am baut din paharul lui, fara sa-mi dau seama. Voi avea si eu herpes? Pot face ceva sa nu-mi apara herpes? :-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună.

Nu știu cine ți-a spus, dar herpesul nu se ia, nu este contagios.
O șansă minimă de 10% ar fi să îți apară și ție herpes. În cazul în care îți apare, timp de 3-4 zile dă acolo cu pastă de dinți și o să treacă.
Oricum, după părerea mea nu o să îți apară.
Și eu am băut din paharul mamei de atâtea ori, ea având herpes atunci și nu am făcut nimic.
Eu zic să stai liniștită!

Numai bine!

| Zady a răspuns:

Herpesul nu se transmite,el apare din cauza a ceva ce nu ti-a priit la stomac sau cum a spus si karioka din deshidratare, dar mai exista niste bubite care iasa din alte motive si se pot transmite, dar ma indoiesc sa fie acelea

| blondissima a răspuns:

Cum se transmite?

Virusul se transmite prin contactul cu persoanele care au leziuni active (care au semne de infectie), dar si prin contactul cu cei care nu au leziuni active.

Herpes neonatoal
prin contactul cu saliva infectata (asa numitul herpes gladiatorum, la wrestleri si sportivi), la nivelul leziunilor traumatice (panaritiu herpetic-herpetic whitlow) si mai putin de pe obiecte contaminate.

OK, toti dermatologii (si nu numai, si tot felul de alti medici) va vor spune ca NU EXISTA TRATAMENT PENTRU HERPES. Care este adevarul? Pai este nuantabil:

-partea proasta - nu exista tratament curativ pentru herpes simplex (care sa VINDECE herpesul)- virusul odata luat ramane in organism forever, si reapare cand si cand. mai precis cand scade imunitatea.
-partea fericita: daca aveti herpes frecvent, oral sau genital, sau daca simtiti inainte sa apara herpesul (de obicei se simt niste intepaturi locale si o senzatie de disconform.) atunci exista tratament de aplicat, tratament care face urmatoarele doua lucuri:

1. scade durata de evolutie a herpesului

2. face sa apara mult mai rar herpesul

Dispare vreodata herpesul din organism?

Nu, niciodata: virusul ramane in organism, merge pe nervi de la piele spre ganglioni, apoi reapare la piele in diverse situatii, precum scaderea imunitatii, infectii, expunere la Soare sau ultraviolete, febra, pneumonie, gripa, stres, tulburari digestive.

| Jacquelinor a răspuns:

Herpesul este ceva ce toți avem și ce se activează la soare sau în alte sitații. Desigur depinde și de corpul tău. Dacă pănă acum nu ai făcut herpes, nu cred că o să faci. Am vorbit și cu un dermatolog acum ceva vreme și mi-a spus că herpesul nu se ia atât de usor prin băutul după altcineva

| KaRioKa a răspuns:

Herpesul nu se ia, el apare doar daca omul este deshidratat si nu are cantitatea de apa necesara in copr.stai linistita...o fundita?

| BADBUNNYaruncacubanii a răspuns:

Salut, exista posibilitatea de 20% sa faci si tu herpes. il poti trata cu niste pasta de diniti, in cazul asta trece cam in 3-4 zile. ceau

| QuitQusifor a răspuns:

Nu cred ma ca o sa ai si tu laughing nu are cum