| Bombonica2013 a întrebat:

Bunaaa! Am si eu o intrebare,daca puteti sa ma lamuriti va rog frumos. I-am dat unei prietene la scoala rujul meu sa se dea,ea are herpes. ieri am uitat ca s-a dat ea si cum am fost grabita m-am dat cu el. acum mi-a aparut rosu in colturile gurii. se poate sa il fi luat? si daca l-am luat cred ca inca este in prima faza, cum sa scap de el? pentru ca daca ai herpes nu mai scapi de el niciodata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Daca e doar putin rosu, s-ar putea sa nu fie herpes. Doar daca iti apar niste umflaturi foarte mici si umplute cu lichid(se simt la atingere). In cazul asta, daca mai gasesti vreo farmacie deschisa, cumpara-ti Zovirax. E putin mai scump, dar daca il folosesti de la primele semne, a doua zi iti trece si nu se mai dezvolta la faza aia urata. Poti folosi in plus si plasturii Compeed. Daca nu gasesti deschis la farmacie, aplica putina pasta de dinti. Oricum, cu riscul de a fi nepoliticoasa, nu mai imprumuta colegelor produsele tale cosmetice.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Niciodată nu se împrumută rujul, cu toată prietenia!
Aplică pe el tinctură de propolis, Aciclovir, etc.
Crăciun fericit!
Pa, pa.

| Bombonica2013 explică:

Multumesc frumos pentru raspunsuri! Nu i l-am imprumutat chiar, statea langa mine si deodata am vazut-o cum se da cu el... oricum sper sa nu fie nimic.
Craciun fericit! happy