| Editzelu a întrebat:

BunaTPU! Mai demult m-am lovit la un dinte (fisura este mai mult in spatele lui) iar in zona fisurata s-a depus o culoare mai galbuie, o am de cativa ani, nu ma doare, este in spatele dintelui, deci nu se vede insa ma irita de fiecare datra cand ma gandesc.Ma spal zilnic cateodata de 4-5 ori pe zi, am folosit multe paste de dinti si produse pentru albirea dintilor, am fost la mai multi medici dentisti si mi-au spus ca singura solutie este sa-mi sape in dinte in zona ingalbenita fiindca altfel nu se ia.
Repet nu se vede, nu ma afecteaza cu nimic am trait o buna perioada fara sa ma gandesc la ea insa atunci cand imi amintesc ma simt prost, imi imaginez ca am cei mai urati dinti si va intreb voi daca ati fi in locul meu ati lasa dentistul sa va sape un dinte sanatos pentru o pata care se afla in spatele lui?
Daca nu atunci ce as putea face ca sa nu ma mai gandesc?
De exemplu atunci cand nu ma gandesc am zambetul frumos, aproape perfect, insa in momentul in care ma gandesc am impresia ca am cel mai urat zambet si ma face sa par ciudat si incep sa rad "urat".

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Stomatologul are ultimul cuvânt de spus, nu tu!
Pa, pa.

2 răspunsuri:
| thalyslly a răspuns:

Nu nu l-as lasa sa distruga un dinte sanatos.incearca un inalbitor de dinti, cel de la colgate foarte bun

| carmen2011 a răspuns:

Fisura este un bun inceput pentru o sensibilizare a dintelui si apoi alte probleme. cel mai bine ar fi sa consulti un stomatolog, sa vezi ce parere are si sa-i urmezi sfatul :)

daca medicul iti spune ca singura problema e de ordin estetic, avand in vedere ca problema nu este la vedere, zic s-o lasi in pace.
daca vrei o parere avizata de la un specialist, iti recomand cu incredere clinica Imperial Dent (ai contactul aici: http://www.imperialdent.ro/ )